18 سپتامبر 2023  
 سهیلا حصین  

دبیرکل سازمان ملل: محرومیت دختران از آموزش «نقض غیرقابل توجیه حقوق بشر» است

دبیرکل سازمان ملل: محرومیت دختران از آموزش «نقض غیرقابل توجیه حقوق بشر» است

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در دوسالگی انسداد دروازه‌های مکاتب و آموزش‌گاه‌ها به‌روی دختران دانش‌آموز در افغانستان، بار دیگر خواستار رفع ممنوعیت آموزش آنان شده است.

آقای گوترش، امروز (دوشنبه، 27 سنبله) در حساب کاربری خود در شبکه ایکس، محرومیت دختران از آموزش را «نقض غیرقابل توجیه حقوق بشر» خوانده است.

او با افزودن این‌که امروز محرومیت دختران از حضور در مکاتب دوساله شده است، تصریح کرده که این امر «صدمات طولانی مدتی را به کل کشور وارد می‌کند.»

دبیر کل سازمان ملل هرچند نامی از حکومت سرپرست نبرده، اما با بیان این که «دختران به مکتب تعلق دارند و باید اجازه بازگشت به آن را بیابند»، بر بازگشایی دروازه‌های مکاتب تاکید کرده است.

با روی‌کارآمدن حکومت سرپرست، حضور دختران در مکاتب ممنوع شد و در پی آن، دروازه مراکز آموزشی خصوصی و دانشگاه‌ها نیز به‌روی آنان مسدود گردید. این امر با واکنش‌های گسترده‌ای‌ در داخل و خارج از کشور مواجه گردید.

هرچند، مسئولان حکومت سرپرست در آن زمان و چندین بار پس از آن، این ممنوعیت را موقتی عنوان کرده و از کار روی میکانیزم‌هایی برای «مساعدسازی زمینه» برای بازگشت دختران به مکاتب و دانشگاه‌ها خبر داده بودند، اما تا کنون مشخص نیست که چه اقدامی در این راستا صورت یافته است.