16 ژانویه 2024  
 ستاگیدیا  

عفو بین‌الملل خواستار توقف سریع بازداشت زنان گردید

عفو بین‌الملل خواستار توقف سریع بازداشت زنان گردید

پس از انتشار گزارش‌ها در خصوص بازداشت زنان و دختران به اتهام “بی‌حجابی” در نقاط مختلف افغانستان، سازمان عفو بین‌الملل واکنش نشان داده و این روند را “نقض بیشتر آزادی‌های زنان در افغانستان” خوانده است.

این سازمان ضمن یادآوری اینکه تعداد زیادی از زنان به دلیل عدم پوشش کامل بدن و صورت بازداشت شده‌اند، خواستار توقف فوری روند دستگیری و سرکوب زنان به دلیل نوع پوشش گردیده و نیز آزادی افراد بازداشتشده را مطالبه کرده است.

گزارش‌های نشر شده مبتنی بر بازداشت زنان جوان از ساحات مختلف به خصوص در شهر کابل، واکنش‌ها و موضع‌گیر‌ی‌های گسترده‌ای در سطح ملی و بین‌المللی به همراه داشته است.

روزا اتنبایوا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) پیشتر با اشاره به بازداشت زنان و دختران به اتهام بی‌حجابی، آن را موجب بدنامی دانست که می‌تواند زنان را در معرض خطر بیشتر قرار دهد.

همچنان هیدربار معاون دیده بان حقوق بشر، نیز نوشته است که این سرکوب‌ها زنان را به خاطر هراسی که از بازداشت‌ها به وجود آمده است، در انزوای بیشتری قرار می‌دهد و محیط مناسب برای تشدید سرکوب‌ها در محیط خانه ایجاد می‌نماید.

با این وجود، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست، با رد گزارش‌ها در مورد بازداشت دختران و زنان، آن را تبلیغات خوانده است.