1 اکتبر 2023  
 محمدامان احمدی  

یوناما: در کنار خانواده‌های قربانیان حمله بر آموزش‌گاه کاج می‌ایستیم

یوناما: در کنار خانواده‌های قربانیان حمله بر آموزش‌گاه کاج می‌ایستیم

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در نخستین سال‌روز حمله خونین به آموزش‌گاه «کاج» در غرب کابل اعلام کرده که در کنار خانواده‌های قربانیان این رویداد و سایر حملات تروریستی می‌ایستد.

یوناما شام روز گذشته (شنبه، 8 میزان) با انتشار پیامی در شبکه ایکس نوشته که اکثر قربانیان این رویداد که 54 کشته و 114 زخمی برجا گذاشت، زنان و دختران جوان هزاره بودند.

در پیام افزوده شده که افغانستان در جریان چندین دهه درگیری، حملات پرتعدادی که صورت گرفته، آسیب‌های جدی‌را بر مردم وارد کرده است.

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، تصریح کرده که خانواده‌های قربانیان این حملات به عدالت دسترسی نداشته‌اند و پاسخ‌گویی در این زمینه نیز وجود نداشته است.

یوناما تاکید کرده که به حمایت خود از ایجاد افغانستانی که در آن همه قادر به زندگی بدون ترس باشند و مرتکبان و عاملان خشونت وادار به پاسخ‌گویی باشند، ادامه خواهد داد.

در صبح هشتم میزان سال گذشته، در جریان برگزاری آزمون آزمایشی کانکور در مرکز آموزشی کاج، وارد این مرکز شدند. یکی از آنان خود را در میان جمعیت دانش‌آموزان منفجر کرد.

این حمله که اکثر قربانیان آن دختران نوجوان 16 تا 20 ساله بودند، با واکنش‌های گسترده‌ای در سطح جهانی مواجه شد. کارزار «توقف نسل‌کشی هزاره‌ها» در واکنش به این حمله به‌راه افتاد که در قالب آن اعتراضاتی در ده‌ها کشور جهان برگزار گردید.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024