9 مارس 2024  
 ستاگیدیا  

در روز جهانی زن، یوناما خواستار پایان‌دادن به محدودیت‌ها در برابر زنان گردید

در روز جهانی زن، یوناما خواستار پایان‌دادن به محدودیت‌ها در برابر زنان گردید

هم‌زمان با هشتم مارچ، روز جهانی همبستگی زنان، هیئت معاونت سازمان ملل متحد در امور افغانستان – یوناما، با نشر اعلامیه‌ای، از حکومت سرپرست افغانستان خواست تا به محدودیت‌ها روی زنان و دختران پایان دهند.

این نهاد، همچنان نوشته است که در صورت عدم توجه به رفع محدودیت‌ها در برابر زنان و دختران، خطر رفتن افغانستان به سوی فقر و انزوای بیشتر وجود دارد.

روزا اوتنبایوا نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد و رئیس یوناما، تاکید کرده است که موضوع حهانی “روی زنان سرمایه‌گذاری کنید”، باید باعث شود تا تلاش‌های خود برای دست‌یابی به پیشرفت‌های بیشتر را مضاعف سازیم، اما جای اندوه است که برخلاف آن را می‌بینیم. سرمایه‌گذاری منفی و فاجعه‌باری در جریان است که صدمات شدیدی بر زنان و دختران وارد می‌کند و تنها باعث ایجاد مانع برای صلح و رفاه می‌گردد.

در بخشی ازین اعلامیه آمده است: “یوناما همچنان نگران است که سرکوب اخیر توسط مقامات حاکم طالبان، به دلیل ادعای عدم رعیات قوانین پوشش اسلامی، زنان را به دلیل ترس از دستگیری خودسرانه به انزوانی بیشتری سوق دهد. رایزنی‌های منظمی که توسط اداره زنان سازمان ملل متحد، سازمان بین‌المللی مهاجرت و یوناما با زنان افغان انجام شده است، روند کاهش امید و افزایش ترس از امنیت شخصی را برجسته کرده است.”

این اعلامیه به نقل از آلیسون داویدیان، نماینده ویژه بخش زنان سازمان ملل آورده است که فضای برای زنان و دختران افغان با سرعت نگران‌کننده‌ای در حال کاهش است و این امر باعث تضعیف چشم‌انداز آینده افغانستان برای فرار از چرخه ویران‌گر جنگ، فقر و انزوا می‌گردد.

داویدیان همچنان گفته است که وضعیت زنان و دختران افغانستان باید در محراق نگرانی‌ها و اقدامات بین‌المللی قرار گیرد. مبارزه برای حقوق زنان در افغانستان یک مبارزه جهانی و نبردی برای حقوق زنان در همه‌جا است و آنچه ما برای زنان و دختران افغان انجام می‌دهیم یا موفق به انجام آن نگردیده‌ایم، در مورد اینکه ما به عنوان جامعه جهانی چه کسی هستیم و برای چه چیزی ایستاده‌ایم، یک امتحان نهایی است.

یونام در آخر، محدودیت‌های اعمال شده بر زنان را در تضاد با تعهدات حقوق بشری خوانده است که افغانستان نیز به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل متحد به اجرای آن ملزم است.