11 سپتامبر 2021  
 آمنه احمدی  

سازمان ملل: طالبان اقدام به انتقام‌گیری از کارمندان دولت پیشین افغانستان کرده است

سازمان ملل: طالبان اقدام به انتقام‌گیری از کارمندان دولت پیشین افغانستان کرده است

فرستاده ویژه سازمان ملل به افغانستان از اقدامات انتقام‌جویانه طالبان در برابر کارمندان و نیروهای امنیتی دولت پیشین این کشور ابراز نگرانی کرده است. او گفته است که شماری از این افراد به برخلاف وعده‌ها و تعهدات رهبران طالبان مبنی جلوگیری از چنین اقداماتی، توسط این گروه اعدام شده‌اند.

به گزارش العربیه، دیبورا لیونز، فرستاده ویژه سازمان ملل به افغانستان در گزارش خود به شورای امنیت این سازمان تصریح کرده است که «به‌رغم اعلام عفو نیروهای امنیتی و کارمندان دولت سابق افغانستان، گزارش‌های تایید‌شده‌‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد نیروهای طالبان  دست به کشتار انتقام‌جویانه این افراد و بازداشت مقامات پیشین زده‌اند.»

رهبران طالبان پس از تسلط این گروه بر کابل، «عفو عمومی» اعلام کردند و متعهد شدند که به نیروهای امنیتی، کارمندان و مقامات دولت پیشین، خبرنگاران، مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی، آسیب نزنند. با این وجود، تا کنون در چندین مورد گزارش‌های مبنی بر تلاش طالبان برای ردیابی و شناسایی این افراد و در مواردی هم قتل، بازداشت و لت‌وکوب آنان از سوی این گروه در رسانه‌ها منتشر شده است.

در آخرین مورد از این دست اقدامات که رسانه‌ای شد، چندی پیش منابع مردمی در غور، تایید کردند که یک زن به‌نام «نگار» که عضو پیشین پلیس در این ولایت بود، توسط نیروهای طالبان تیرباران شده و سپس مغز سرش با «چاقو و پیچ‌کش» بیرون کشیده است. به گفته این منابع، نگار قبل از سقوط غور به‌دست طالبان در زندان مرکزی این ولایت در شهر فیروزکوه کار می‌کرد و در هنگامی در زمانی که به قتل رسید، ضمن باردار بود و یک طفل شیرخوار نیز داشت.