3 جولای 2024  
 ستاگیدیا  

سازمان ملل: سیلاب در افغانستان بیشتر از ده‌هزار خانه را آسیب زده است

سازمان ملل: سیلاب در افغانستان بیشتر از ده‌هزار خانه را آسیب زده است

اخیرا کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، گزارش داده است که جاری شدن سیلاب‌ها در اثر بارش شدید باران‌های فصلی اخیر در مناطقی از شمال، شمال‌شرق و غرب افغانستان، در حدود 10 هزار و 583 خانه را آسیب زده است.

بر بنیاد این گزارش، سیلاب‌های اواخر ماه گذشته میلادی، حدود 150 خانه را در ولایت بغلان تخریب کرده و در کنار آن، خسارات بسیار گسترده‌ای به سایر زیرساخت‌های عمومی این ولایت نیز وارد کرده است.

این گزارش همچنان از تخریب بیش از دو هکتار زمین در مناطق غربی کشور خبر داده و افزوده است که 5500 خانواده دست‌رسی به فعالیت‌های معیشتی خود در شمال و شمال‌شرق کشور را از دست داده‌اند.

در بخش دیگری از گزارش کمیساریای عالی پناهندگان آمده است که ولایت غور و بغلان بیشترین آسیب‌های ناشی از جاری شدن سیلاب را متحمل شده است و تنها در غرب کشور بیشتر از 60 هزار خانواده از سیلاب‌ها متاثر شده‌اند.

این سازمان در اخیر گفته است که به 14.6 میلیون نیاز دالر دارد تا بتواند آسیب‌دیدگان سیلاب‌ها را حمایت کرده و برای آنان مسکن تامین نماید.

ولایت بامیان نیز درین اواخر شاهد سرازیر شدن سیلاب بوده است. این پدیده طبیعی در ولسوالی‌های کهمرد، سیغان، پنجاب، یکاولنگ و سایر مناطق این ولایت، خسارات و تلفات زیادی برجا گذاشته و تنها در ولسوالی یکاولنگ، 7 کشته و ده مفقود به دنبال داشت.

افغانستان کشوری است که رویدادهای طبیعی زیادی در آن رخ می دهد و در نتیجه آن تلفات و خسارات گسترده ای را متحمل می شود. سازمان ملل متحد نیز این کشور را در فهرست آسیب پذیرترین کشورها در برابر تغییرات اقلیمی وارد کرده است.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024  
(1)پست‌مدرنیزم
(1)پست‌مدرنیزم
5 جولای 2024