31 آگوست 2023  
 محمدامان احمدی  

دو خبرنگار رادیو کلید در ننگرهار پس از سه هفته بازداشت آزاد شدند

دو خبرنگار رادیو کلید در ننگرهار پس از سه هفته بازداشت آزاد شدند

مرکز خبرنگاران افغانستان اعلام کرده است که فقیرمحمد فقیرزی و جان‌آغا صالح، دو خبرنگار رادیو کلید که سه هفته پیش از سوی اداره استخبارات ننگرهار بازداشت و به کابل منتقل شده بودند، آزاد شده‌اند.

این نهاد امروز (پنج‌شنبه، 9 سنبله) با انتشار اعلامیه‌ای گفته که تا اکنون «مسئولان طالبان» در این زمینه ابراز نظر نکرده‌اند و مشخص نیست که این دو گزارش‌گر با چه شرایطی آزاد شده‌اند. در اعلامیه به نقل از برخی منابع آمده است که این گزارش‌گران به اتهام همکاری با «رسانه‌های ممنوعه» که همکاری با آنان از افغانستان ممنوع است، بازداشت و تحت تحقیق قرار گرفته بودند.

 مرکز خبرنگاران افغانستان با استقبال از آزادی این گزارش‌گران، خاطر نشان‌ ساخته است که بازداشت این دو خبرنگار خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور بوده است و آزادی آنان نباید سلب می‌شد. این نهاد تاکید کرده که مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و مسؤلان نباید در کار آن‌ها محدودیت خلق کرده و یا آنان را تهدید کنند.

بر بنیاد آمار ارائه‎شده از سوی این نهاد حامی خبرنگاران، در حال حاضر دست‌کم 10 خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان در بازداشت به‌سر می‌برند. این نهاد با تاکید بر آزادی بدون قید و شرط  آنان، از حکومت سرپرست خواسته تا با قانون رسانه‌های همگانی از بازداشت و تهدید خبرنگاران و یا ایجاد محدودیت در کارشان خودداری کند و به آزادی آنان در انجام کارهای حرفه‌ای‌شان احترام بگذارد.

افغانستان در چند هفته گذشته شاهد موجی از بازداشت گسترده خبرنگاران بوده است. برپایه اعلامیه‌های منتشرشده از جانب نهادهای حامی رسانه‌ها، دلیل بازداشت اکثر خبرنگاران در بند، تا کنون مشخص نشده است. به گفته این نهادها، هرچند حکومت سرپرست تعهد سپرده بود تا از مداخله نظامیان در امور کار رسانه‌ها جلوگیری می‌کنند، اما در این راستا ضعیف عمل کرده‌اند و حتا توضیحی در خصوص چرایی بازداشت فعالان رسانه‌ای ارائه نمی‌کنند.