24 آوریل 2024  
 ستاگیدیا  

سه خبرنگار محلی در ولایت خوست احضار و بازداشت شدند

سه خبرنگار محلی در ولایت خوست احضار و بازداشت شدند

مرکز خبرنگاران افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشته است که اداره امر به معروف و نهی از منکر ولایت خوست، سه تن از خبرنگاران محلی درین ولایت را بازداشت کرده است.

بر بنیاد این خبرنامه، اسماعیل سعادت خبرنگار رادیو ناز، وحیدالله معصوم خبرنگار رادیو اقراء و احسان‌الله تسل خبرنگار رادیو صدای مردم (ولس غژ)، سه تن خبرنگاری هستند که روز دوشنبه سه ثور سال روان بازداشت شده‌اند.

درین خبرنامه، نشر موسیقی و تماس تیلفونی با شنوندگان زن به عنوان اتهامات وارده بر این افراد گفته شده است.

به نقل از خبرنامه، خبرنگاران بازداشت‌شده صبح روز سوم ثور به ریاست امر به معروف ولایت خوست احضار گردیده و سپس در همان روز به فرماندهی امنیه این ولایت منتقل شده‌اند و تا هنوز در بند به سر می‌برند.

مرکز خبرنگاران افغانستان همچنان از تایید بازداشت این سه تن توسط ریاست امر به معروف در گروپ واتس‌اپ ارتباطی آن اداره با خبرنگاران خبر می‌دهد و  از قول مسئولین ریاست امر به معروف خوست می‌نویسد که بارها به رسانه‌ها توصیه شده بود که نشر هرگونه پس زمینه موسیقی و تماس تیلفونی با زنان در برنامه‌های تفریحی ممنوع است، اما با این‌وجود، تعدادی از رسانه‌ها تخلف کردند و به زندان محکوم شدند و در آینده نیز به دلیل تخلفات قانونی به محکمه معرفی خواهند شد.

مرکز خبرنگاران افغانستان در ادامه، احضار و بازداشت خبرنگاران محلی در خوست را فقط به دلیل نشر موسیقی در پس زمینه برنامه ها و برقراری تماس تیلفونی با دختران، اقدامی غیر قانونی و خلاف قانون رسانه‌های همگانی دانسته و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان شده است.

این نهاد، همجنان نگرانی خویش در خصوص امکان افزایش مداخله در امور رسانه‌های آزاد و بیشتر شدن محدودیت‌های کاری بر آن‌ها از طریق دستورالعمل‌های فراقانونی را ابراز کرده و می‌خواهد که این دستورالعمل‌ها لغو و حقوق خبرنگاران و رسانه‌ها بر مبنای قانون رسانه‌های همگانی رعایت شوند.