31 ژانویه 2021  
 آمنه احمدی  

هشدار چند کشور به طالبان: تداوم خشونت‌ها در افغانستان، جهان را به خشم می‌آورد

هشدار چند کشور به طالبان: تداوم خشونت‌ها در افغانستان، جهان را به خشم می‌آورد

هیات اتحادیه اروپا و نمایندگی‌های سیاسی چندین کشور در کابل با ابراز نگرانی از تداوم ترورهای هدفمند و تخریب زیربناهای افغانستان توسط طالبان، گفته‌اند که این گروه باید درک کند که «اعمال خشونت و ویرانگری، جهان را خشمگین می‌کند.»

 اعلامیه مشتری که امروز یک‌شنبه (12 دلو) از سوی هیات اتحادیه  و نمایندگی‌های سیاسی ناتو و کشورهای استرالیا، کانادا، چک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هالند، اسپانیا، سویدن، بریتانیا و امریکا در افغانستان منتشر شده، آمده است که مسئولیت تشدید خشونت‌ها در افغانستان که غیرنظامیان به شمول فعالان مدنی، خبرنگاران، علمای دینی، دکتران و کارمندان دستگاه قضایی را هدف قرار می‌دهند، بر عهده طالبان است.

در اعلامیه تاکید شده که «حملات طالبان، منجر به تضعیف نهادهای دولتی و افزایش ناامنی‌ها می‌گردد و دولت افغانستان باید پیرامون حملات تروریستی اخیر، به‌صورت شفاف تحقیق کند تا عاملان اعمال خشونت علیه مردم شناسایی شده و به محاکمه کشانده شوند.»

در جای دیگری از اعلامیه گفته شده است که که جامعه جهانی پول هنگفتی را در زمینه بازساخت زیربناهای مهم در بخش‌های انرژی، مصئونیت غذایی، جاده‌ها و منابع آبی افغانستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند و تخریب آن از جانب طالبان قابل پذیرش نیست. بر بنیاد اعلامیه، طالبان نیز باید با پایان دادن به خشونت‌ها، تخریب زیربناها را متوقف کرده و تعهد خود نسبت به برقراری صلح در افغانستان را ثابت سازد.

نمایندگی‌های سیاسی در اعلامیه خود تصریح کرده‌اند که کمک‌ها برای بهبود زندگی مردم و تامین صلح در افغانستان ادامه خواهد داشت و آن‌ها در کنار کسانی می‌ایستند که نسبت به قطع جنگ از یک دست‌یابی به توافق سیاسی فراگیر و ضمانت‌کننده دستاوردهای 20 سال اخیر، متعهد باشند.

خشونت‌ها و ترورهای هدفمند در افغانستان در چند ماه گذشته افزایش چشمگیری داشته است. تنها در دو ماه گذشته بیشتر از 10 خبرنگار، فعال مدنی و کارمند ادارات دولتی در ولایات مختلف کشور ترور شده‌اند. افزون بر این، رویدادهای تروریسی در مراکز کلان‌شهرهای کشور افزایش یافته و حملات طالبان بر نیروهای امنیتی و مواضع دولتی به خصوص در ولایات ناآرام تشدید شده است.