23 آگوست 2023  
 فریبا هاشمی  

تشدید بازداشت خبرنگاران در کشور؛ شمار رسانه‌گران زندانی به 13 تن رسید

تشدید بازداشت خبرنگاران در کشور؛ شمار رسانه‌گران زندانی به 13 تن رسید

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز نگرانی نسبت به بازداشت گسترده خبرنگاران در چندین ولایت در دو هفته گذشته، اعلام کرده که شمار خبرنگاران زندانی در کشور به 13 تن رسیده است.

این مرکز تایید کرده که در دو هفته گذشته دست‌کم 11 خبرنگار در مناطق مختلف کشور بازداشت شده‌اند که از این جمله، 9 تن هم‌چنان در زندان به‌سرمی‌برند. اطلاعات ارائه‌شده از سوی این نهاد نشان می‌دهد که 4 تن از خبرنگاران بازداشت‌شده در ماه‌های قبلی نیز تا هنوز در بند هستند.

بربنیاد اعلامیه‌ای که روز گذشته، 31 اسد از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان منتشر شده، در آخرین مورد محمد حسین ولایتی عکاس خبرگزاری تسنیم ایران که به افغانستان سفر کرده بود، در کابل بازداشت شده است. در اعلامیه به نقل از این خبرگزاری آمده که این عکاس، روز 28 اسد، هنگامی در فرودگاه کابل تحت توقیف قرار گرفته که قصد بازگشت به ایران را داشته است.

مرکز خبرنگاران افغانستان با تاکید بر آزادی بدون قید و شرط ولایتی، از مسئولان حکومت سرپرست که بربنیاد گفته‌های مسئولان خبرگزاری تسنیم تا کنون «هیچ توضیحی در مورد چرایی بازداشت او ارائه نکرده‌اند»، خواسته است که به روند «بازداشت و آزار و اذیت خبرنگاران» در افغانستان پایان دهند.

پیشتر، نی؛ حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان نیز در واکنش به افزایش بازداشت خبرنگاران، گفته بود که این امر نگرانی‌های جدی‌ای را نسبت به محدودیت «آزادی‌های حرفه‌ای رسانه‌ای» خلق کرده است. نی با بیان این که تا هنوز دلیل بازداشت خبرنگاران زندانی روشن نیست و نهادهای مسئول در خصوص اتهام آنان توضیحی نداده‌اند، تاکید کرده که وضعیت پیش‌آمده، باعث به‌وجود‌آمدن ترس در میان خبرنگاران و جامعه رسانه‌ای کشور شده است.

با وجود آن‌که وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست، چندی پیش از بررسی مسائل و موارد مرتبط به حوزه کاری رسانه‌ها از مجرای «کمیسیون بررسی تخطی‌های رسانه‌ای» و عدم دخالت نیروی نظامی در این زمینه سخن گفته بود، اما به گفته نی، ‌به‌رغم افزایش بی‌پیشینه خشونت در برابر خبرنگاران، این کمیسیون ضعیف عمل کرده است.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024