20 ژانویه 2021  
 عبدالله نصرت  

توافق‌نامه طالبان و امریکا از سوی دولت جدید این کشور بررسی می‌شود

توافق‌نامه طالبان و امریکا از سوی دولت جدید این کشور بررسی می‌شود

نامزد پیشنهادی جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید امریکا برای وزارت خارجه این کشور به تازگی گفته است که توافق‌نامه کشورش با گروه طالبان را مورد بررسی قرار خواهد دارد. او تاکید کرده است که جنگ امریکا در افغانستان باید خاتمه یابد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که آنتونی بلینکن، نامزد وزارت خارجه امریکا که روز گذشته در کمیته روابط خارجی سنای این کشور صحبت می‌کرد گفت که نیروهایی امریکایی باید به خانه خود برگردند.

آقای بلینکن افزوده است که امریکا می‌خواهد موقعیت و توان خود را در مقابله با تروریسم و جلوگیری از تجدید حیات آن حفظ کند. او اظهار داشته که «باید دقیق بررسی گردد که در مورد چه چیزهایی با طالبان مذاکره شده است.»

توافق‌نامه امریکا و طالبان در مورد جنگ افغانستان در دهم ماه حوت سال گذشته در دوحه پایتخت قطر امضا گردید. در این توافق‌نامه، زلمی خلیل‌زاد از جانب امریکا و ملا عبدالغنی برادر به نمایندگی از طالبان امضا کرده‌‌اند.

بر بنیاد این توافق‌نامه، امریکا تا پایان ماه می سال جاری میلادی، تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج خواهد کرد. این کشور چند روز پیش اعلام کرد که شمار نیروهای خود در افغانستان را به 2500 تن کاهش داده است، چیزی که به گفته مقام‌های امنیتی افغان، تاثیری بر وضعیت جنگ نخواهد داشت. در برابر، طالبان متعهد شده‌اند که اجازه استفاده از خاک افغانستان بر علیه منافع امریکا را به شبکه‌های تروریستی از جمله القاعده نداده و روابط خود با آن‌ها را قطع کند.

توافق‌نامه امریکا و طالبان، ضمایم و بخش‌های محرمانه‌ای نیز دارد که تا کنون همگانی نشده است. گروه طالبان پیشتر گفته بود که انتظار دارد تا دولت جدید امریکا به این توافق‌نامه پابند بماند.

با این حال، آنتونی بلینکن می‌گوید که به حقوق زنان و دختران که در زمان طالبان با محدودیت‌های شدیدی مواجه بودند، توجه خواهد کرد. او اضافه کرده است که نتایج مذاکرات جاری صلح میان دولت افغانستان و طالبان، هرچه که باشد بدون حفظ دستاوردهای 20 سال گذشته از جمله حقوق زنان و دختران، پایداری نخواهد داشت.

دولت افغانستان نیز بر بررسی توافق‌نامه امریکا با طالبان تاکید ورزیده است. پیشتر رئیس‌جمهور غنی گفته بود که بخش‌هایی از این توافق‌نامه مبهم است. امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری نیز گفته است که در توافق‌امریکا با طالبان، امتیازات بزرگی به این گروه داده شده است.

تغییر در ساختار سیاسی امریکا و به دنبال آن گپ‌وگفت‌ها در مورد توافق‌نامه این کشور با طالبان، روند گفتگوهای صلح افغانستان را متاثر کرده است. آگاهان امور سیاسی در افغانستان به این باورند که این گفتگوها تا زمانی که رویکرد دولت جدید امریکا نسبت به این روند و این توافق‌نامه مشخص نگردد، پیشرفتی نخواهد داشت.

این درحالی است که قرار است جو بایدن به عنوان یکی از طرف‌داران ختم جنگ در افغانستان، امروز به عنوان رئیس جمهور جدید امریکا سوگند یاد کند. گفته شده که برخی از مشاوران او خواستار تداوم حضور حداقل شمار اندک نیروهای این کشور در افغانستان برای مبارزه با تروریسم هستند.