27 ژانویه 2021  
 آمنه احمدی  

مجلس نمایندگان: وجود فساد در حکومت گنجینه باختر را تهدید می‌کند

مجلس نمایندگان: وجود فساد در حکومت گنجینه باختر را تهدید می‌کند

در پی انتشار گزارش جدید دفتر بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان مبنی بر قاچاق پول و اشیای گران‌بها به بیرون از افغانستان از طریق فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی، مجلس نمایندگان کشور گفته است که اگر فساد با گستردگی کنونی در ساختارهای حکومتی ادامه یابد، «گنجینه باختر» نیز با خطر مواجه خواهد شد.

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان کشور در جلسه امروز (8 دلو) این مجلس گفت که بر بنیاد گزارش گفت که حکومت باید به مردم و اعضای مجلس پاسخ دهد که پول نقد، چگونه و توسط چه کسانی به خارج از کشور منتقل می‌شود.

 آقای رحمانی افزود که بانک مرکزی کشور فاقد اعتبار است و به همین دلیل باید گنجینه باختر برای «درامان ماندن» هرچه زودتر به یکی از کشورهای معتبر جهان به‌صورت امانت سپرده شود.

گنحینه باختر شامل 231 اثر تاریخی ارزشمند از جنس طلا است که 42 سال پیش به دنبال کاوشگری‌های باستان‌شناسی از برخی مناطق شمال افغانستان از جمله «طلاتپه، تپه فلول، آی‌خانم، بگرام و تپه زرگران» کشف شده‌اند. این مجموعه آثار تاریخی که در حال حاضر پشتوانه پولی افغانستان به شمار می‌رود، یکی از بزرگ‌ترین گنجینه‌های باستانی طلا در سطح جهان به‌حساب می‌آید.

نگرانی‌ها مبنی بر «مورد دستبرد قرار گرفتن» این گنجینه تاریخی پس از آن مطرح می‌گردد که دفتر بازرس ویژه امریکا برای افغانستان به‌تازگی با انتشار گزارشی گفته است که انتقال پول از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی به‌خصوص ترمینال‌های ویژه آن، ادامه دارد و مسئولان این فرودگاه در جلوگیری از آن موفق نبوده‌اند.

در گزارش آمده است که شماری از افرادی که از سوی دفتر ریاست‌جمهوری در پست‌های مختلف گماشته‌ شده‌اند، در کنار افراد بانفوذ سیاسی، با استفاده از این ترمینال‌ها، به‌سادگی اقدام به انتقال پول نقد به خارج از افغانستان می‌کنند.

براساس این گزارش، در حال حاضر مسافران عادی در فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی از پنج ایست بازرسی عبور می‌کنند، اما اموال مسافران «وی‌آی‌پی» فقط یک بار بررسی می‌شود. گزارش افزوده است که چمدان‌های افرادی که از دروازه‌ »وی‌آی‌پی» وارد این فرودگاه می‌شوند، مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.

پیش از این ادعاهایی مبنی بر قاچاق پول و طلا از فرودگاه حامد کرزی توسط هواپیماهای ناشناس، از سوی برخی از چهره‌های سیاسی افغانستان نیز مطرح شده بود، چیزی که از سوی اداره هوانوردی ملکی/هواپیمایی کشور رد شده است.

با این حال، دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری کشور، نسبت به اظهارات مجلس نمایندگان مبنی بر عدم مصئونیت گنجینه باختر در بانک مرکزی، اظهار تاسف کرده است. این دفتر با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که «گنجینه باختر» از سرمایه‌های بزرگ شهروندان افغانستان به‌شمار می‌رود که با وجود به «تاراج رفتن سرمایه‌های کشور در ادوار مختلف تاریخی»، محفوظ مانده است. در اعلامیه تاکید شده است که این گنجینه گران‌بها از سوی نیروهای امنیتی کشور حفاظت خواهد شد.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024