20 ژانویه 2021  
 محمدامان احمدی  

وحید عمر: دولت افغانستان مخالف آزادی شمار بیشتر طالبان زندانی است

وحید عمر: دولت افغانستان مخالف آزادی شمار بیشتر طالبان زندانی است

مشاوریت ریاست‌جمهوری در امور روابط عامه و استراتژیک، اعلام کرده است که رهایی شمار بیشتر طالبان زندانی، هیچ‌صورت توجیه‌پذیر نیست. این مشاوریت گفته است که حکومت افغانستان مخالف رهایی این زندانیان است.

حکومت افغانستان 5 هزار زندانی طالبان به شمول 400 زندانی خطرناک این گروه را در آستانه آغاز گفتگوهای صلح آزاد کرد. طالبان اکنون خواستار خارج ساختن نام خود از فهرست سیاه سازمان ملل و رهایی 7 هزار زندانی دیگر این گروه شده و آن را در پیشرفت گفتگوهای جاری صلح تاثیرگذار خوانده است.

وحید عمر، مشاور ریاست جمهوری در امور روابط عامه و استراتژیک گفته است که رهایی پنج هزار زندانی طالبان، واضح ساخت که این گروه به‌جای کاهش خشونت، حملات هراس‌افگنانه خود را تشدید کرده است.  او افزوده است که به همین دلیل، رهایی شمار بیشتر طالبان زندانی توجیهی نخواهد داشت.

صبح امروز امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری نیز گفته است که اکنون شاید رهایی «تروریستان» از زندان‌های دولت افغانستان در آجندای طالب شامل باشد، اما اگر طالبان به «کشتار مردم و اعضای جامعه مدنی و بمب‌گذاری‌های کور» ادامه دهند، وضعیت تغییر خواهد کرد. او تاکید کرده است که در این صورت، این امکان وجود دارد که رهایی زندانی‌ها نه، بلکه زندگی آن‌ها شامل آجندای گفتگوهای صلح شود.

دور دوم گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان، ده روز پیش در قطر آغاز شده است. هیات‌های مذاکره‌کننده دو طرف اما تا کنون نتوانسته‌اند موفق به توحید آجندای این دور از گفتگوها شوند.

روز گذشته شماری از اعضای هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان گفته بودند که این گروه تمایلی به «مذاکره اصولی و جدی روی مسائل مهم» با دولت افغانستان ندارد. به گفته آنان، این امر از عدم باورمندی طالبان به «صلح عادلانه و همه‌شمول» ناشی می‌شود.

بروز مشکلات در روند گفتگوهای صلح افغانستان که پیشرفت آن را به چالش کشیده، با واکنش‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از افغانستان مواجه شده است. پیشتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از هیات‌های مذاکره‌کننده طالبان و دولت افغانستان خواسته بود که قبل از همه روی کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس توافق کنند.