9 فوریه 2021  
 آمنه احمدی  

شورای مصالحه ملی: گفتگوهای صلح متوقف شده است

شورای مصالحه ملی: گفتگوهای صلح متوقف شده است

عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه ملی، از توقف گفتگوهای صلح با طالبان خبر داده و می‌گوید که از مدتی بدینسو هیچ گفتگویی انجام نیافته است.

آقای عبدالله که امروز امروز سه‌شنبه (21 دلو/9 فبروری) در مراسم افتتاح کمیسیون رسانه‌ها و آگاهی عامه این شورا صحبت می‌کرد، گفت که طرف گفتگوها (طالبان) گفتگو را قطع نکرده است اما در عمل نشستی هم برگزار نمی‌شود.

او با ابراز امیدواری به این که این وضعیت از جانب طالبان پایان داده شده و این گروه به میز گفتگوها برگردد، از قطر، امریکا و دیگر کشورهای تاثیرگذار در گفتگوهای صلح افغانستان، خواست که طالبان را ترغیب به بازگشت به میز گفتگوها کنند.

 رئیس شورای مصالحه ملی افزود که هیچ فیصله‌ای «پنهانی و در پشت پرده» صورت نمی‌گیرد و طالبان باید تمام خواست‌های خود را در میز گفتگو مطرح کنند.

دور دوم گفتگوهای صلح دولت افغانستان و طالبان یک ماه پیش در قطر آغاز گردید. از آن زمان تا کنون هیات‌های گفتگوکننده دو طرف، هیچ نشست رسمی نداشته‌اند. طالبان در این مدت هیات‌هایی را به کشورهای ایران، روسیه و ترکمنستان اعزام کرده است.

هیات گفتگوکننده دولت چندی پیش اعلام کرده بود که طالبان میز گفتگو را ترک کرده و تمایل به گفتگوی جدی روی مسائل مهم ندارد. در عین حال سران طالبان گفته بودند که هیات گفتگوکننده دولت، صلاحیت کامل برای مذاکره با این گروه ندارد.

با این حال، آقای عبدالله با رد این ادعای طالبان، می‌گوید که هیات‌ گفتگوکننده دولت صلاحیت کامل دارد که در مورد آجندای مورد توافق میان دو طرف، بحث و رایزنی کند.

او با اشاره به افزایش خشونت‌ها در کشور، تاکید کرد که عدم حضور یک طرف در میز گفتگوها در عین حالی که جنگ هم‌چنان ادامه یافته، حامل پیام عدم باورمندی به صلح است.

رئیس شورای مصالحه ملی با بیان این‌که ایجاد حکومت موقت نمی‌تواند منجر به تامین صلح در کشور شود، اضافه کرد که صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد روند صلح از آن مردم است.

این درحالی است که اخیرا مقام‌های ارشد امنیتی کشور گفته‌اند که طالبان با وجود تعهد دولت به برقراری صلح در کشور، میز گفتگوهای صلح را ترک کرده‌اند. به گفته آنان، اگر طالبان حاضر به پذیرش صلح نشوند، از سوی نیروهای امنیتی سرکوب می‌شوند.