25 نوامبر 2023  
 ستاگیدیا  

نی؛ بیشتر از پنجاه درصد رسانه‌های دیداری در کشور از فعالیت بازمانده‌اند

نی؛ بیشتر از پنجاه درصد رسانه‌های دیداری در کشور از فعالیت بازمانده‌اند

هم‌زمان با گرامی‌داشت از 21 نوامبر؛ روز جهانی تلویزیون که از سوی سازمان ملل متحد به این نام مسمی شده است، نهاد نی؛ حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، با نشر اعلامیه مطبوعاتی، از توقف فعالیت 52 درصد از رسانه‌های دیداری افغانستان در طول دو سال اخیر خبر داده است.

برمبنای آماری که در اعلامیه این نهاد آمده است، از میان 147 تلویزیون که در دوران نظام جمهوری فعالیت داشتند، به تعداد 77 تلویزیون به دلایل اقتصادی نشرات‌شان را متوقف کرده‌اند و فقط 70 تلویزیون به شکلی از اشکال به فعالیت خود ادامه داده‌­اند.

در بخشی از اعلامیه آمده است که «امسال روز جهانی تلویزیون در حالی فرا می‌رسد که بیش از نیمی از رسانه‌های دیداری افغانستان را دیگر با خود نداریم. تلویزیون به‌عنوان رسانه دیداری در دو دهه گذشته نقش ارزنده در راستای تمثیل آزادی بیان، اطلاع‌رسانی و روشن‌ساختن اذهان عامه ایفا کرده است.»

حمایت‌کننده رسانه­‌های آزاد افغانستان به تشریح وضعیت کنونی حاکم بر رسانه‌های افغانستان نیز پرداخته و ضمن آن‌که وضعیت کاری رسانه‌ها به‌خصوص رسانه‌های دیداری را قناعت‌بخش نمی‌داند، از نهادهای ملی و بین‌المللی حامی رسانه‌ها خواستار پشتیبانی در جهت حل معضلات موجود گردیده است.

تجدیدنظرکردن در خصوص مالیات و تضمینات مالی رسانه‌ها، موضوع دیگری است که نی خواستار توجه مسئولان امر و نهادهای ذیربط به آن شده تا جلو توقف فعالیت و نابودی رسانه‌ها گرفته شود.

با این­‌حال، این نهاد از تمامی رسانه‌های آزاد افغانستان به‌ویژه تلویزیون‌ها خواسته تا نشرات‌شان را بر بنیاد اصول بی‌طرفی و استقلال تداوم بخشند.

گفتنی است که در کنار تلویزیون‌ها، سایر نهادهای رسانه‌ای افغانستان به شمول رادیوها و نشریات چاپی نیز در وضعیت مشابهی به‌سرمی‌برند. شمار زیادی ازین رسانه‌ها نیز در طول دو سال اخیر از فعالیت بازمانده و نشرات‌شان را متوقف کرده‌اند.

از سوی دیگر، نبود میکانیزم‌های قانونی که رسانه‌ها بتوانند بر مبنای آن کار کنند، عرصه را برای رسانه‌ها به شدت تنگ و محدود ساخته است.

نبود قانون و پالیسی­‌های واحد در حوزه کار رسانه‌ای باعث شده است تا رسانه‌ها، آن‌گونه که نیاز است نتوانند به تولید و نشر برنامه‌ها بپردازند. این مشکل، در عین حال سبب شده تا تعداد زیادی از رسانه‌ها دست به خودسانسوری شدید بزنند و در نتیجه آزادی بیان با محدودیت بی‌سابقه‌ای روبرو گردد.