13 می 2023  
 فریبا هاشمی  

شکر؛ اولین کتاب شکردخت جعفری به بازار می‌آید

شکر؛ اولین کتاب شکردخت جعفری به بازار می‌آید

شکردخت جعفری فزیک‌دان و مخترع افغانستانی قرار است کتابی را با عنوانی “شکر” که حکایت از فراز ونشیب‌های زندگی شخصی‌اش دارد درماه جولای سال پیش‌رو به چاپ برساند.

این کتاب در مورد محدویت‌ها، چالش‌ها و مبارزه‌ی خانم جعفری است و اینکه چگونه به جایگاهی کنونی رسیده است.

او سه روز قبل در مصاحبه‎‌ای با بی‌بی‌سی گفت که «ایده‌ای نوشتن کتاب از دوره‌ای دکترا در ذهنم بود. با تشویق دوستان و آشنایان موفق شدم که کتابم را تمام کنم.»

جعفری در سال 1997 در ولایت دایکندی، ولسوالی «سنگ‌تخت‌ و بندر» متولد شده است.

شکردخت مادر سه فرزند است و در حال حاضر در بریتانیا زندگی می‌کند. او درطفولیت بنابر جنگ‌های داخلی با پدر و مادرش مجبور به مهاجرت کشور ایران می‌شود و زادگاهش را ترک می‌کند.

شکردخت جعفری در علوم طبی‌اش از دانشگاه «تبریز» ایران لیسانس دارد و ماستری‌اش را در دانشگاه “ساری” بریتانیا و دکترایش را در مرکز فزیک هسته‌ای و تشعشع دانشگاه بریتانیا سپری کرده است.

جعفری در سال ۲۰۰۳ که به افغانستان بازگشت در دانشگاه طب کابل مشغول به‌تدریس شد. او همزمان تحصیلات کارشناسی ارشد خود در رشته فیزیک پرتوی در آنجا به پایان می‌برد. در سال ۲۰۱۰ وی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فیزیک پزشکی به دانشگاه ساری دعوت شد و برای خواندن دکتری به بریتانیا رفت.

او یک روش کارآمد و کم‌هزینه برای اندازه‌گیری دوز پزشکی اشعه‌های رادیو اکتیو ابداع کرد. دستگاه دیگر او سیستمی «سه بعدی دوزسنج» است که در مورد میزان و سنجش تشعشات سلول‌های سرطانی است. اختراعات او  درکشورهای مختلف همانند چین، هند، کشور‌های اروپایی و تقریبا ۲۰ شفاخانه بریتانیا مورد استفاده قرار گرفته است.

چاپ داستان زندگی دکتر شکردخت جعفری می‌تواند الگوی خوبی برای دختران افغانستان و جهان باشد که در شرایط سختی زندگی می کنند و امکانات آموزشی و تحصیلی اندکی دارند.