3 سپتامبر 2021  
 محمداسحاق حسینی  

رویترز: ملا برادر رهبری دولت طالبان را برعهده خواهد داشت

رویترز: ملا برادر رهبری دولت طالبان را برعهده خواهد داشت

به‌دنبال اظهارات سخنگویان طالبان مبنی بر اعلام ساختار دولت جدید که قرار بود امروز صورت گیرد، خبرگزاری رویترز گزارش داده است که ملا برادر از رهبران این گروه، در راس این ساختار قرار خواهد گرفت.

در گزارش رویترز که امروز منتشر شده، به‌نقل از سه منبع که نامی از آن‌ها برده نشده، آمده است که شیرمحمد عباس استانکزی، عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر و ملا محمد یعقوب، پسر ملا عمر، بنیان‌گذار این گروه نیز در پست‌های مهمی در دولت جدید گماشته خواهند شد.

یکی از سران طالبان نیز به شرط عدم افشای نامش به این خبرگزاری گفته است که تمامی رهبران ارشد طالبان وارد کابل شده‌اند.

ابراز آمادگی طالبان برای اعلام دولت جدید درحالی صورت می‌گیرد که بسیاری از کشورهای جهان گفته‌اند که در صورت ایجاد دولت انحصاری از سوی این گروه، آن را به‌رسمیت نخواهند شناخت. این کشورها، به‌رسمیت‌شناسی دولت طالبان را مشروط به حفظ حقوق بشر و همه‌شمول بودن آن کرده‌اند.

 از جانب جنگ میان طالبان و «جبهه مقاومت ملی» تحت رهبری احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود از فرماندهان پیشین جهادی و «قهرمان ملی» افغانستان، در ولایت پنج‌شیر؛ تنها ولایتی که طالبان تا کنون قادر به تصرف آن نشده‌ است، جریان دارد. هر دو طرف تایید کرده‌اند که در این درگیری‌ها که از چند روز بدین‌سو ادامه دارد، تلفاتی به‌همدیگر وارد کرده‌اند.

جنگ در پنج‌شیر پس از آن آغاز شد که گفتگوها میان طالبان و سران «جبهه مقاومت ملی» به سبب دوری دیدگاه دو طرف به نتیجه نرسید. طالبان از فرماندهان این جبهه خواستند تا عضویت شورای دوازده نفره این گروه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختار حکومت جدید را پذیرفته و به این گروه بپیوندند. از جانب دیگر اما، سران «جبهه مقاومت» گفته‌اند که برای «امتیازگیری شخصی نه بلکه در راستای ایجاد حکومتی فراگیر و همه‌شمول که دستاوردهای دو دهه گذشته را حفظ کند، می‌جنگند.»