16 ژانویه 2021  
 عبدالله نصرت  

امریکا تعداد نیروهای خود در افغانستان را به نصف کاهش داد

امریکا تعداد نیروهای خود در افغانستان را به نصف کاهش داد

وزارت دفاع ایالات متحده امریکا اعلام کرده است که تعداد نیروهای خود در افغانستان را به 2500 تن کاهش داده است. کاخ سفید نیز گفته است که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به پایین‌ترین میزان در 19 سال اخیر رسیده است.
پنتاگون روز گذشته به نقل از کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع امریکا در تویتر نوشته است که این تعداد از نیروهای امریکایی برای پیشبرد ماموریت مبارزه با تروریسم، حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان و استقرار صلح در این کشور موثر خواهد بود.
در همین حال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا که روزهای پایانی کار خود در کاخ سفید را سپری می‌کند، تاکید کرده است که «جنگ‌های بی‌پایان امریکا» متوقف خواهند شد.
وزارت دفاع امریکا پیش از این گفته بود که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان را تا پانزدهم جنوری 2021 از 4500 نفر به 2500 تن کاهش خواهد داد. این اقدام درحالی صورت گرفته است که پیشتر کنگره ایالات متحده امریکا قانونی را تصویب کرده بود که بر مبنای آن، خروج نیروهای این کشور از افغانستان مشروط به تایید کنگره است.
خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بخشی از توافق‌نامه‌ امریکا با طالبان است که در دهم ماه حوت سال گذشته خورشیدی در دوحه قطر میان دو طرف به امضا رسید. بر اساس این توافق‌نامه طالبان بر نیروهای امریکایی در افغانستان حمله نخواهند کرد.