16 ژانویه 2024  
 ستاگیدیا  

رادیو خصوصی “نن” در ولایت خوست مسدود شد

رادیو خصوصی “نن” در ولایت خوست مسدود شد

منابع رسانه‌ای از حمله به رادیوی خصوصی “نن” در ولایت خوست خبر می‌دهند. گفته می‌شود که درین رویداد تعدادی از کارمندان این رسانه بازداشت و تهدید شده‌ و وسایل و تجهیزات آن نیز بیرون انداخته شده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با صدور اعلامیه‌ای، ضمن تایید این رویداد، نوشته است که رادیو “نن” به دلیل آنچه موضوع حقوقی گفته می‌شود، از سوی مقامات محلی حکومت سرپرست در ولایت خوست مسدود و فعالیت‌هایش متوقف شده است.

این نهاد در ادامه نگرانی خویش نسبت به این واقعه را ابراز کرده و خواستار بازگشایی هرچه سریع و بدون قید و شرط این رسانه گردیده است.

این نهاد به نقل از منابع محلی نوشته است: “امروز چهار کارمند رادیو نن، هنگام تخلیه ساختمان این رسانه بازداشت و بعد از حدود دو ساعت آزاد شدند، اما سفیر محمد زدران برادر مالک رادیو که یک هفته قبل بازداشت شده بود، تا هنوز آزاد نشده است.”

اما سخن‌گوی قوماندانی امنیه خوست به مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که اقدام نیروهای امنیتی بر مبنای حکم محکمه ابتدایی آن ولایت به دلیل نپرداختن کرایه ماهانه ساختمان به صاحب آن صورت گرفته و این رسانه می‌تواند در جای دیگر فعالیت‌هایش را به طور قانونی ادامه دهد.

پیشتر ازین مرکز خبرنگاران افغانستان، گزارشی را از وضعیت آزادی رسانه‌ها در 2023 در افغانستان نشر کرده بود که در آن آمده است: “رسانه‌های افغانستان به لحاظ سطح آزادی و برخورداری از حقوق بنیادی و قانونی، محدودیت‌های شدیدی را تجربه کرده و حقوق شان به شکل گسترده‌ای نقض شده است.”

این گزارش از ثبت دست کم 168 رویداد نقض حقوق خبرنگاران یادآوری می‌کند که در آن جان باختن یک‌تن، زخمی شدن 19 تن، 87 مورد تهدید و 61 مورد بازداشت خبرنگاران شامل می‌شود.

تهدید و بازداشت خبرنگاران و مسدود شدن رسانه‌ها، امری است که در افغانستان بارها روی داده و کار رسانه‌ای و فعالیت رسانه‌گران را تحت متاثر ساخته است.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024