26 ژانویه 2021  
 محمدزمان احمدی  

وزارت صحت: میزان ابتلا به کرونا در کشور کاهش یافته است

وزارت صحت: میزان ابتلا به کرونا در کشور کاهش یافته است

وزارت صحت عامه از کاهش میزان شیوع ویروس کرونا و ابتلا به آن در کشور خبر داده است. این وزارت با استناد به ارزیابی‌ صورت‌گرفته از شمار بیماران بستری در مراکز درمانی و آزمایش نمونه‌های مشکوک ابتلا به کرونا، ابراز امیدواری کرده است که موثریت مبارزه این ویروس در کشور افزایش یابد.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی در وزارت صحت عامه، امروز سه‌شنبه (7 دلو) در یک نشست خبری گفت که موفقیت به‌دست‌آمده در زمینه مبارزه با کرونا در افغانستان، محصول زحمات بی‌وقفه و شبانه‌روزی کارمندان مراکز صحی و تجربه حاصل‌شده از مبارزه با موج اول این ویروس است.

آقای مجروح با تاکید بر رعایت توصیه‌های بهداشتی از سوی مردم، افزود که همکاری مردم با وزارت صحت در این زمینه، می‌تواند به جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا و به تاخیرانداختن موج سوم آن موثر واقع گردد. او اضافه کرد که کاهش آمار ابتلا به کرونا در کشور با توجه به تعداد موارد مثبت‎شده در نقاط مختلف متفاوت است و به هیچ‌وجه به معنای رسیدن به نقطه صفر نیست.

این اظهارات درحالی صورت می‌گیرد که انواع جدید و جهش‌یافته ویروس کرونا که شیوع آن از انگلستان و افریقا آغاز شد، به سرعت در حال انتشار به سایر کشورهای جهان است. تا کنون بیماران مبتلا به این نوع از این ویروس، در بیشتر از 60 کشور جهان شیوع شناسایی شده‌اند.

با این حال، وحید مجروح می‌گوید که در آینده نزدیک، لابراتوارها و مراکز تشخیص ویروس کرونا در تمام ولایات ایجاد شده و سیستم «آکسیجن پلنت» در تمامی شفاخانه‌های کووید-19 و دیگر شفاخانه‌های بزرگ فعال خواهد شد.

به گفته معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، 112 میلیون دالر به خریداری واکسین کرونا برای 20 درصد از شهروندان کشور با اولویت‌دهی به کارمندان مراکز درمانی، اختصاص داده شده است. او هرچند از زمان مشخصی یاد نکرد اما گفت که این اقدام در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت.

به گفته معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، به‌زودی 20 درصد از شهروندان کشور با اولویت‌دهی به کارمندان مراکز درمانی، در برابر ویروس کرونا واکسینه خواهند شد. او هرچند از زمان مشخصی نام نبرد اما گفت که این اقدام با حمایت مالی 112 میلیون دالری بانک انکشاف آسیایی، در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت.

این درحالیست که اتحادیه اروپا پیش از ظهر امروز اعلام کرد که 35 میلیون یورو را برای مبارزه با ویروس کرونا به دولت افغانستان کمک خواهد کرد. روز گذشته کشور هند نیز وعده سپرد که 500 هزار دوز واکسین این ویروس را به افغانستان کمک می‌کند.

بر بنیاد آمارهای رسمی، از اوایل شیوع ویروس کرونا در افغانستان تا کنون، 54 هزار و 854 تن در سراسر کشور به این ویروس مبتلا شده‌اند. از این میان 47 هزار و 495 تن بهبود یافته و 2 هزار و 390 نفر دیگر جان خود را از دست داده‌اند.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024