8 نوامبر 2023  
 ستاگیدیا  

اتحادیه اروپا 61 میلیون یورو به افغانستان کمک می‌کند

اتحادیه اروپا 61 میلیون یورو به افغانستان کمک می‌کند

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که 61 میلیون یورو را برای تقویت روند امدادرسانی و حمایت از مهاجران اخراج‌شده به افغانستان و پناه‌جویان افغانستانی‌ در پاکستان، هزینه می‌کند.

این اتحادیه، روز گذشته (سه‌شنبه، 16 عقرب) با انتشار اعلامیه‌ای نسبت به تداوم «وضعیت وخیم بشری» در افغانستان، ابراز نگرانی کرده است.

بر بنیاد اعلامیه، از مجموع بسته کمکی جدید، 60 میلیون یورو به نهادهای امدادرسان در افغانستان و یک میلیون یوروی دیگر به سازمان‌های پاکستانی اختصاص خواهد یافت.

به گفته اتحادیه اروپا، این مبلغ برای رسیدگی به بحران غذایی، ساخت سرپناه و تامین دسترسی زلزله‌زدگان به مراقبت‌های بهداشتی و آب و غذا و حمایت از بازگشت‌کنندگان اجباری به افغانستان، به مصرف می‌رسد.

این اتحادیه در ماه آگست سال ۲۰۲۱ میلادی، وعده سپرده بود که ۵۰۰ میلیون یورو را برای تامین نیازهای اساسی و ۴۸۰ میلیون یوروی دیگر را برای تقویت روند امدادرسانی بشردوستانه، به افغانستان کمک می‌کند. این کمک‌ها در ماه دسامبر سال گذشته میلادی به دنبال صدور حکم ممنوعیت زنان در موسسات غیردولتی از جانب حکومت سرپرست، به تعلیق درآمده بود.

این اتحادیه، به دنبال تشدید بحران بشری در افغانستان در ماه سنبله سال جاری، با تعهد به ارائه کمک مالی 140 میلیون یورویی به کشور، اعلام کرد که کمک‌هایش را مبتنی بر رعایت اصل «برای زنان، توسط زنان» و تضمین مشارکت آنان در تمامی روندهای «زنجیره کار و تحویل»، از طریق آژانس‌های سازمان ملل، بانک جهانی و سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی فعال در افغانستان، از سر گرفته گرفته است.