21 سپتامبر 2023  
 محمدزمان احمدی  

ازسرگیری کمک‌های اتحادیه اروپا به افغانستان؛ 140 میلیون یورو در بخش‌های مختلف هزینه می‌شود

ازسرگیری کمک‌های اتحادیه اروپا به افغانستان؛ 140 میلیون یورو در بخش‌های مختلف هزینه می‌شود

اتحادیه اروپا که در واکنش به ممنوعیت کار زنان در موسسات غیردولتی افغانستان در ماه دسامبر سال گذشته میلادی، کمک‌های خود به کشور را قطع کرده بود، اعلام کرده که تصمیم به از سرگیری این کمک‌ها گرفته است.

این اتحادیه گفته که 140 میلیون یورو از مجموع بسته 1 میلیون یورویی که برای کمک به شهروندان افغانستان وعده داده بود را برای کار در بخش‌های تامین نیازهای اساسی، آموزش، بهداشت، تغذیه، زراعت و توان‌افزایی زنان در زمینه‌های تقویت مهارت‌ها، دسترسی به منابع و بازار و حفظ پایداری تجارت‌های کوچک آنان، هزینه می‌کند.

در اعلامیه‌ای که روز گذشته (چهارشنبه، 30 سنبله) از سوی این اتحادیه منتشر شده، آمده که این کمک‌ها مبتنی بر رعایت اصل «برای زنان، توسط زنان» و تضمین مشارکت آنان در تمامی روندهای «زنجیره کار و تحویل»، از طریق آژانس‌های سازمان ملل، بانک جهانی و سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی فعال در افغانستان، به مصرف خواهد رسید.

بربنیاد اعلامیه، این کمک‌ها که پس از توافق شورای امور خارجه در ماه فبروری 2023 برای تعیین روی‌کرد اصولی اتحادیه اروپا برای کمک به افغانستان انجام شد، تنها در بخش‌ها و مناطقی که زنان مجاز به کار در آن هستند، اختصاص می‌یابد.

در جای دیگری از اعلامیه تاکید شده که برای حصول اطمینان از مشارکت زنان، نظارت دقیقی بر مصرف این کمک‌ها خواهد داشت.

اتحادیه اروپا در ماه آگست سال 2021 میلادی، وعده سپرده بود که 500 میلیون یورو را برای تامین نیازهای اساسی و 480 میلیون یوروی دیگر را برای تقویت روند امدادرسانی بشردوستانه، به افغانستان کمک می‌کند. این کمک‌ها در ماه دسامبر سال گذشته میلادی به دنبال صدور حکم ممنوعیت زنان در موسسات غیردولتی از جانب حکومت سرپرست، به تعلیق درآمده بود.

کمک‌های این اتحادیه به افغانستان پس از آن از سرگرفته شده که قریب به تمام نهادهای بین‌المللی امدادرسان در کشور، با بحران کمبود بودجه مواجه شده‌اند و همه‌روزه افراد و مناطق بیشتری را از پوشش برنامه‌های حمایتی خود برای پاسخ‌دهی به بحران جاری، حذف می‌کنند.