4 فوریه 2021  
 محمدامان احمدی  

نماینده ویژه ایران برای افغانستان: سیاست طالبان هیچ تغییری نکرده است

نماینده ویژه ایران برای افغانستان: سیاست طالبان هیچ تغییری نکرده است

محمدابراهیم طاهریان ‌فرد، نماینده ویژه وزارت خارجه ایران برای افغانستان گفته است که تغییری در سیاست و موقف طالبان نیامده و این گروه هم‌چنان بر استراتژی گذشته خود تاکید دارد.

بر بنیاد خبرنامه‌ای که صبح امروز پنج‌شنبه (16 دلو/ 4 فبروری) انتشار یافته، آقای طاهریان‌فرد این مطلب را در دیدار با محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه کشور ابراز داشته است. در این دیدار پیرامون روند صلح افغانستان و سفر اخیر هیات طالبان به تهران، بحث و گفتگو شده است.

در عین حال، آقای اتمر در این دیدار گفته است که طالبان با برگرداندن 90 درصد زندانیان آزادشده این گروه به میدان‌های جنگ جنگ، افزایش خشونت‌ها و تداوم رابطه با گروه‌های تروریستی بین‌المللی از جمله القاعده، تعهدات خود را نقض کرده‌اند.

هم‌زمان با «رکود گفتگو‌های» صلح در قطر،  هیات طالبان به رهبری ملا غبدالغنی برادر، معاون سیاسی این گروه، در هفتم دلو سال جاری با دعوت رسمی کشور ایران برای دومین بار در دو سال گذشته به تهران رفت. این هیات در این سفر با شماری از مقام‌های ایرانی از جمله وزیر خارجه ایران دیدار کرده است.

ایران، دعوت از هیات طالبان را تداوم تلاش‌های این کشور برای به نتیجه رسیدن گفتگوهای صلح افغانستان اعلام کرده است. با این وجود، علی‌ شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران، پس از دیدار با هیات طالبان، گفته که این گروه را در مبارزه با امریکا در افغانستان مصمم یافته است.

این اظهارات شمخانی در حالی صورت گرفته که کشور ایران متهم به حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه طالبان در افغانستان است. اخیرا برخی از رسانه‌ها گزارش داده‌اند که جنگ‌جویان گروه به‌خصوص در شمال و غرب افغانستان با برخی از سلاح‌های جدید ساخت ایران تجهیز شده‌اند.