5 می 2024  
 ستاگیدیا  

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ: “وضعیت بشری در افغانستان وخیم و 24 میلیون نفر به کمک نیاز دارند”

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ: “وضعیت بشری در افغانستان وخیم و 24 میلیون نفر به کمک نیاز دارند”

فدراسیون بین‌المللی صلیب با نشر خبرنامه‌ای، از وخامت اوضاع بشری در افغانستان خبر داده و ضمن تاکید بر اتخاد رویکرد جدید در مواجهه با این وضعیت دشوار، گفته است که بیشتر از 24 میلیون نفر از شهروندان این کشور نیاز به دریافت کمک دارند.

درین گزارش در کنار آن‌که از کمبود بودجه در روند کمک‌رسانی یادآوری گردیده است، نیازهای گسترده و بهم پیوسته بیشتر از 24 میلیون نفر برجسته شده و از مواردی چون تاثیرات طولانی‌مدت چندین دهه جنگ و درگیری، اثرات تغییرات اقلیمی و بحراق شدید اقتصادی، به عنوان عوامل اصلی شکل‌گیری این نیازها یاد شده است. این سازمان همچنین با اشاره به گستردگی منابع در کشور و موجودیت ظرفیت‌های لازم، اتخاذ تدابیر لازم و در پیش‌گیری راهکارهای موثر در جهت از میان برداشتن ریشه این نیازمندی‌ها را مهم پنداشته است.

در همین حال، تعداد زیادی از شهروندانی که با فقر مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند و خود را به آب و آتش می‌زنند تا از هر راه ممکن، هزینه‌های زندگی شان را تامین کنند، ادعا دارند که تا اکنون هیچ کمکی بدست نیاورده‌اند. در سوی دیگر، همواره شکایت‌هایی وجود داشته‌اند که در روند شناسایی مستحقین و توزیع کمک‌ها، عدالت رعایت نمی‌شود و کمک‌ها توسط وکلای گذر، نمایندگان کوچه‌ها و مناطق و سایر افراد دخیل درین پروسه، به وابستگان و نزدیکان آنان توزیع می‌گردد و درین میان کسانی کمک دریافت می‌کنند که منبع درآمد خوبی دارند و شایسته دریافت کمک نیستند.

اخیرا برنامه جهانی غذا نیز از کاهش کمک‌های غذایی این نهاد در افغانستان به دلیل نداشتن بودجه کافی خبر داده و گفته است که در ماه جون سال روان میلادی، فقط برای 500 هزار نفر از شهروندانی که برای زنده‌ماندن مستقیما به کمک‌ها وابسته هستند، بسته‌های غذایی توزیع خواهد کرد.

با این‌حال، مقامات حکومت سرپرست نیز خواستار تداوم ارسال کمک‌های سازمان‌های بین‌المللی و جامعه جهانی به افغانستان هستند تا فقر مفرط کنونی کاهش یابد.