6 ژوئن 2024  
 ستاگیدیا  

اوچا: امنیت غذایی در افغانستان در معرض خطر قرار گرفته است

اوچا: امنیت غذایی در افغانستان در معرض خطر قرار گرفته است

نهاد اوچا – هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان، اعلام کرده است که امنیت غذایی و معیشت در افغانستان در معرض خطر قرار دارد. این نهاد با نشر پیامی گفته است که هم‌اکنون میلیون‌ها تن از شهروندان افغانستان را خطر امنیت غذایی تهدید می‌کند.

افزایش میزان گرما، خشک‌سالی‌های پیهم و بحران کمبود آب از مسایل بسیار جدی هستند که اوچا از آن به عنوان عوامل خطرساز در افغانستان یاد کرده است.

مشکلات سیاسی، بحران اقتصادی، افزایش سرسام‌آور میزان بیکاری، کاهش شدید درآمد شهروندان و افت کیفیت در خدمات صحی، مسایل بسیار حادی هستند که شهروندان افغانستان با آنان روبرو هستند و به همین دلیل امید به زندگی و آینده در آنان کاهش یافته است.

پیش ازین نیز سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی نسبت به افزایش فقر، بالارفتن آمار سوء تغذی در کودکان، مرگ و میر مادران و … هشدار داده و از کمبود بودجه در خصوص رسیدگی به این معضلات سخن گفته بودند.

تحولات سیاسی  و تغییر نظام سیاسی در افغانستان، از سال پیش بدین‌سو باعث قطع و یا کاهش جدی کمک‌های بین‌المللی به افغانستان گردیده و حوزه‌های مختلف زندگی مردم را با بحران و محدودیت روبرو کرده است.

این در حالیست که گزارشاتی از دخالت مقامات حکومتی در روند توزیع کمک‌های بشردوستانه به مردم به نشر می‌رسند و نگرانی شهروندان را بیشتر از پیش افزایش می‌دهند.