19 آوریل 2024  
 ستاگیدیا  

هشدار سازمان ملل متحد: “در افغانستان حدود 16 میلیون نفر با ناامنی غذایی مواجه‌اند”

هشدار سازمان ملل متحد: “در افغانستان حدود 16 میلیون نفر با ناامنی غذایی مواجه‌اند”

سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خویش هشدار داده است که در سال 2024 در حدود 15.8 میلیون تن از شهروندان افغانستان با ناامنی شدید غذایی مواجه هستند.

درین گزارش به نقل از ایندیکا راتواته هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان گفته شده است که میلیون‌ها نفر در سراسر این کشور توانایی تامین نیازهای اولیه زندگی شان را ندارند.

راتواته همچنان گفته است: “مردم افغانستان در حال حاضر دست‌رسی به مواد غذایی را به عنوان ضروری‌ترین نیاز خود می‌دانند. میلیون‌ها نفری که در این کشور که توانایی تهیه مواد غذایی خود را ندارند، با گرسنگی و سوءتغذیه روبه‌رو هستند. در سال ۲۰۲۴ میلادی، حدود 15.8 میلیون نفر با بحران و شرایط اضطراری ناامنی غذایی مواجه خواهند شد.”

او همچنین گفته است که با شروع فصل بعدی در سال 2024، سازمان ملل متحد به تعهدات خود در رابطه به حقوق بشر و دست‌رسی برابر به آموزش در افغانستان پابند خواهد ماند و زنان را به عنوان شرکای کلیدی در برنامه‌های خود خواهد داشت.

در همین حال، سازمان ملل متحد با استناد به نظرسنجی موسسه گالوپ اظهار داشته است که اوسط امید به زندگی در میان شهروندان افغانستان در پنج‌سال گذشته، کاهش را نشان می‌دهد و در حدود 95 درصد از شهروندان این کشور خود را در رنج و مشکلات روانی می‌بینند.

حکومت سرپرست اما افزایش رویدادهای طبیعی و اخراج اجباری مهاجرین افغانستانی از کشورهای همسایه را به‌عنوان عوامل اصلی افزایش میزان فقر در کشور می‌داند.  مقامات حکومت سرپرست همچنان گفته‌اند که قبل از روی کار آمدن حکومت کنونی، مشکلاتی چون بیکاری در سطح بالایی قرار داشت، اما افغانستان در دوران آنان پیشرفت‌های اقتصادی زیادی داشته است و پروژه‌های بزرگ اقتصادی زمینه کار و اشتغال را برای تعداد زیادی از شهروندان فراهم کرده است.

پیش ازین نیز موسسات بزرگ بین‌المللی از افزایش بحران فقر و ناامنی غذایی و نیز مشکلات در نظام صحی افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواستار توجه بیشتر به وضعیت افغانستان شده بودند.