7 فوریه 2021  
 آمنه احمدی  

ارسال 26 پرونده فساد به دادستانی کل در سال گذشته؛ «متهمان از وزیر تا کارمند را شامل می‌شوند»

ارسال 26 پرونده فساد به دادستانی کل در سال گذشته؛ «متهمان از وزیر تا کارمند را شامل می‌شوند»

اداره عالی تفتیش اعلام کرده که در سال مالی 1399 خورشیدی در 423 مورد مرتبط به بخش‌های مختلف در سراسر کشور، اقدام به انجام تفتیش کرده است.

محمدنعیم حقمل، رئیس عمومی این اداره که امروز یک‌شنبه (19 دلو/7 فبروری) در کنفرانس «حساب‌دهی دولت به ملت» صحبت می‌کرد، گفت که این موارد از تفتیش در بخش‌های مبارزه با فساد اداری، میزان رعایت قوانین و مقررات مالی و چگونگی سیستم‌های تکنالوژی معلوماتی در مراجع سکتور عامه، صورت گرفته است.»

آقای حقمل افزود هدف از انجام تفتیش در این بخش‌ها را حصول اطمینان از رعایت و تطبیق قوانین و مقررات و موثریت عملکرد اداره‌های مربوط به سکتور عامه خواند: «26 تن به شمول وزرا، منسوبان امنیتی در ولایات، مسئولان ادارات محلی و شماری از کارکندان در سطوح مختلف دولتی، به اتهام سواستفاده از صلاحیت‌های وظیفوی، غصب زمین، اختلاس و تذویر به دادستانی کل معرفی شده‌اند.»

آقای حقمل افزود که بر بنیاد بررسی‌های صورت گرفته، افرادی که برای آنان پرونده تشکیل شده است، دولت را 698 میلیون دالر خساره‌مند کرده‌اند.

این درحالیست که سازمان شفافیت بین‌المللی به‌تازگی با انتشار گزارش سالانه خود در مورد فساد در ۱۸۰ کشور جهان، را افغانستان دوازدهمین کشور فاسد جهان اعلام کرده است. در گزارش این سازمان که در تاریخ 9 دلو انتشار یافته، آمده است که افغانستان با کسب ۱۹ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز در شاخص مبارزه با فساد، در جایگاه ۱۶۵ قرار گرفته است.

سازمان شفافیت بین‌المللی هم‌چنان تایید کرده است که افغانستان در زمینه مبارزه با فساد پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته و از سال ۲۰۱۲ میلادی تا کنون، ۱۱ امتیاز در این زمینه کسب کرده است.