11 آگوست 2021  
 عبدالله نصرت  

کمیسیون حقوق بشر: بی‌جاشدگان جنگی نیاز به کمک فوری دارند

کمیسیون حقوق بشر: بی‌جاشدگان جنگی نیاز به کمک فوری دارند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ابراز نگرانی از وضعیت بد بی‌جاشدگان جنگی در کشور، از دولت و نهادهای کمک‌کننده ملی و بین‌المللی خواسته است تا برای رفع نیازهای اساسی آنان وارد عمل شوند.

این کمیسیون امروز چهارشنبه (20 اسد/11 آگست) با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که شمار زیادی از خانواده‌های بی‌جاشده به‌خصوص زنان و کودکان در مناطق مختلف کشور، به کمک‌های فوری نیاز دارند.

بربنیاد اعلامیه، مهاجرت تحت تاثیر جنگ، گسترش شیوع ویروس کرونا و فقر اقتصادی در کنار خشک‌سالی و ناامنی‌ها، زندگی را برای شهروندان افغانستان، دشوار کرده است.

اخیرا جنگ و خشونت در بسیاری از ولایات به‌ویژه شمال افغانستان تشدید شده است. این امر سبب شده است که هزاران خانواده از مناطق سکونت خود بی‌جا شده و در شرایط سختی قرار گیرند. براساس آمار ارائه‌شده از سوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، در نتیجه درگیری‌ها در کشور، تنها شمار خانواده‌های آواره‌ای که وارد کابل شده‌اند، به حدود 17 هزار می‌رسد.

کمیسیون حقوق بشر از سازمان ملل و ‏جامعه‌ جهانی، خواسته است که «برای جلوگیری از فجایع انسانی گسترده‌تر در افغانستان، از ‏تمامی ابزارها و ظرفیت‌های خود برای توقف جنگ و احیای مذاکرات صلح استفاده کنند.»‏

با این حال، امرالله صالح معاون نخست ریاست‌جمهوری، امروز از وزارت حج و اوقاف کشور خواسته است که دروازه‌های مساجد را به‌روی بی‌جاشدگان جنگی باز کند. هم‌چنان به‌تازگی هیاتی متشکل از وزارت امور مهاجران و بازگشت‌کنندگان، وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث و ولایت کابل تشکیل شده و قرار است در «باریک‌آب» و «بگرامی» کابل، اقدام به اردوگاهی برای پناه‌دهی به بی‌جاشدگان نمایند.