21 ژانویه 2021  
 نظیفه حیدری  

مجلس نمایندگان: دولت افغانستان و طالبان روی آتش‌بس توافق کنند

مجلس نمایندگان: دولت افغانستان و طالبان  روی آتش‌بس توافق کنند

مجلس نمایندگان افغانستان، از هیات‌های مذاکره‌کننده دولت این کشور و طالبان خواسته است که هرچه زودتر بر سر آتش‌بس توافق کنند. این مجلس تاکید کرده است که آتش‌بس باید به عنوان یکی از پیش‌شرط‌های مهم برای ادامه گفتگوهای صلح در نظر گرفته شود.

دفتر مطبوعاتی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان گفته است که شهروندان کشور خواستار تامین صلح عادلانه هستند. به گفته این دفتر، شهروندان کشور خواهان صلحی هستند که در آن به عدالت اجتماعی، حقوق شهروندی، حقوق زنان و حقوق بشر احترام گذاشته شده و دستاوردهای دو دهه گذشته حفظ گردد.

دور دوم مذاکرات صلح افغانستان یازده روز قبل در قطر آغاز گردید. این دور از گفتگوها اما به کندی پیش می‌رود و تا کنون پیشرفت چندانی در آن مشاهده نشده است.

هیات‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و طالبان، تا کنون نتوانسته‌اند در مورد آجندای این دور از گفتگوهای صلح به توافق دست یابند. این امر درحالی که سطح خشونت‌ها در کشور بلند رفته است، نگرانی‌هایی را در زمینه به درازا کشیدن بیش از حد خشونت‌ها و گفتگوهای صلح، در میان شهروندان افغانستان ایجاد کرده است.

با این حال، بر بنیاد آن‌چه دفتر مطبوعاتی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید، اعضای این مجلس نسبت به عدم حضور خود به عنوان «نمایندگان مردم» در این گفتگوها ابراز تاسف کرده‌اند. این مجلس تلاش دارد تا از طریق «تشکیل اجماع ملی و بین‌المللی» زمینه حضور اعضای خود در گفتگوهای صلح را فراهم سازد.

مجلس نمایندگان کشور درحالی از عدم حضور اعضای این مجلس در گفتگوهای صلح انتقاد کرده است که اخیرا برخی  از اعضای هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان از آن‌چه «عدم باورمندی این گروه به صلح عادلانه و همه‌شمول» خوانده شده، ابراز نگرانی کرده‌اند. به گفته‌ آنان، طالبان «بدون توجه به خواست عمومی به قطع جنگ، به خشونت‌ها تحت نام جهاد ادامه می‌دهد» و به همین دلیل «تمایل به مذاکره جدی و اصولی روی مسائل مهم با دولت افغانستان ندارد.»