4 فوریه 2021  
 آمنه احمدی  

تشدید تنش‌ها در بهسود؛ جنرال مراد هشدار به مقاطعه با حکومت داد

تشدید تنش‌ها در بهسود؛ جنرال مراد هشدار به مقاطعه با حکومت داد

جنرال مرادعلی مراد، معاون پیشین وزارت دفاع که از چند روز بدینسو با جمعی از جنرالان بازنشسته در حصه اول بهسود به‌سر می‌برد، به حکومت هشدار داده است که با رویداد اتفاق افتاده در این ولسوالی، «عاقلانه» برخورد کند. او گفته که اگر عدالت در رسیدگی به این قضیه تامین نگردد، با حکومت مقاطعه خواهد کرد.

آقای مراد که امروز پنج‌شنبه (16 دلو/4 فبروری) در میان شماری از ساکنان بهسود سخنرانی می‌کرد، گفت که به هیچ‌وجه اجازه نخواهد داد تا عاملان کشتار مردم از مجازات معاف شوند: «ما با فرمانده علی‌پور و سایر برادران مجاهد شما، صحبت کرده‌ایم و افتخار می‌کنیم که آنان هنوز در جنگ دخیل نیستند.»

او افزود که اگر حکومت در مجازات عاملان تیراندازی بر افراد ملکی در بهسود، تعلل ورزد، از «جبهه مقاومت» در راستای پاسخ‌ دادن به آن‌ها حمایت می‌کند: «اگر عدالت تامین نگردد و افراد دخیل در به‌رگبار بستن مردم محاکمه و مجازات نشوند، سنگرداران ما این حق را دارند که با مشت به آن‌ها جواب دهند.»

این اظهارات جنرال مراد درحالی صورت گرفته که هیات اعزام‌شده بهسود که دو روز پیش به این ولسوالی سفر کرده بود، امروز به کابل بازگشته است. ساکنان بهسود در جریان کار این هیات 10 پیشنهاد ارائه کرده‌اند که معرفی الله‌داد فدایی، فرمانده پلیس میدان‌وردک به دادستانی را نیز شامل می‌شود.

احمد جعفری، عضو شورای ولایتی میدان‌وردک که در ترکیب هیات اعزامی حضور داشت، بعد از ظهر امروز به رسانه‌ها گفته است که اعضای این هیات نیز با خواست مطرح شده از جانب ساکنان بهسود، موافق هستند. به گفته او، رویداد بهسود به‌صورت همه‌جانبه بررسی شده و تیمی موظف شده تا از خانواده‌های قربانیان، دلجویی کند.

جنرال مراد به در زمان حضور این هیات در این ولسوالی گفته بود که «اعضای این هیات باید با بی‌طرفی و به‌گونه عمیق، ابعاد فاجعه را بررسی کنند.» آقای مراد با انتشار یادداشتی در برگه فیسبوک خود تاکید کرده بود که بر روند انجام تحقیقات نظارت می‌کند: «اگر مستندسازی‌های ساختگی و جعلی معیار قضاوت اعضای هیات قرار گیرد و شهدای مظلوم‌مان، افراد مسلح غیرمسئول اعلام شوند، آن‌وقت حجت تمام است.»

این درحالی است که برپایه گزارش‌های تاییدشده، تنش‌ها در بهسود تشدید شده و چندین فروند چرخبال از صبح امروز تا کنون، در آسمان این ولسوالی در حال گشت‌زنی هستند. منابعی در بهسود تایید کرده‌اند که چندین بار از این چرخبال‌ها بر مردم و مواضع نیروهای «جبهه مقاومت برای عدالت» شلیک صورت گرفته است.