12 سپتامبر 2021  
 آمنه احمدی  

وزیر خارجه فرانسه: حکومت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسیم

وزیر خارجه فرانسه: حکومت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسیم

در ادامه واکنش‌ها به اعلام کابینه سرپرست از سوی طالبان، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرده است که حکومت این گروه را به دلیل نقض وعده‌هایی که داده بود، به‌رسمیت نمی‌شناسد. او تاکید کرده که طالبان «دروغ» می‌گویند و تا کنون نتیجه‌ای از آن‌چه این گروه گفته بود، به‌مشاهده نرسیده است.

به گزارش یورو نیوز، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه قبل از سفر خود به قطر که امروز با هدف گفتگو با مقام‌های این کشور در مورد خروج شهروندان فرانسوی و شماری از افغانستانی‌ها صورت گرفت، گفت که طالبان در برآورده‌سازی انتظارات جهانی از خود «ناکام» بوده است.

لودریان افزود که فرانسه در چنین شرایطی ضمن رد برقراری رابطه با طالبان، به‌رسمیت‌سناشی حکومت این گروه را بررسی نخواهد کرد: «ما منتظر اقدامات طالبان هستیم. آن‌ها به اندکی گشایش اقتصادی و روابط بین‌المللی نیاز خواهند داشت.»

فرانسه از کشورهایی است که پس از تسلط طالبان بر کابل در ماه آگست، با اشتراک در عملیات تخیله شهروندان خارجی و همکاران افغانستانی آنان و سایر افراد در معرض خطر، نزدیک به سه هزار نفر به شمول 2600 شهروند افغانستان را از این کشور خارج کرده است.

در این عملیات که با حضور نیروهای امریکایی و سایر متحدان آن تا پایان ماه آگست ادامه داشت، نزدیک به 120 هزار نفر به خارج از افغانستان انتقال داده شدند. با این وجود، ده‌ها‌ هزار تن از کسانی که در معرض انتقام‌جویی طالبان قرار دارند، تا کنون هم در افغانستان باقی مانده‌اند.

اکنون شماری از کشورها به شمول فرانسه، امریکا، کانادا و آلمان در تلاش دست‌یابی به توافقی با طالبان هستند تا مبتنی بر آن، شهروندان خارجی و افغانستانی‌های در آسیب‌پذیری که تا کنون موفق به ترک افغانستان نشده‌اند، بتوانند به‌صورت مصئون از این کشور خارج گردند.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024