8 سپتامبر 2021  
 محمدامان احمدی  

تداوم اعتراضات در کشور؛ «لت‌وکوب معترضان و بازداشت چند خبرنگار از سوی طالبان»

تداوم اعتراضات در کشور؛ «لت‌وکوب معترضان و بازداشت چند خبرنگار از سوی طالبان»

به دنبال اعتراضات روز گذشته برعلیه طالبان و «مداخلات پاکستان در افغانستان» در شهرهای کابل، مزار شریف، و هرات که با اعمال خشونت از جانب اعضای این گروه به‌همراه بود، شماری از زنان امروز بار دیگر در کابل و بدخشان اقدام به راه‌اندازی راهپیمایی اعتراضی کردند.

معترضان که با شعار «من سرود خواهم خواند، بار بار آزادی» راه‌پیمایی خود را از دشت برچی شهر کابل آغاز کرده‌‎اند، جامعه جهانی را به‌دلیل «بی‌تفاوتی بی‌رحمانه» نسبت به تحولات اخیر افغانستان مورد انتقاد قرار داده‌اند. معترضان از مردم خواسته‌اند تا آنان را در راستای دست‌یابی به خواست‌های‌شان همراهی کنند.

تضمین حق آموزش، کار، تحصیل و آزادی‌های فردی زنان و مشارکت آنان در ساختار دولت، خواست‌های اصلی معترضان در کابل عنوان شده است. آنان که از چند روز بدین‌سو با همین خواست‌ها به جاده‌ها می‌ریزند، می‌گویند که تا زمان تحقق خواست‌های‌شان به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

در بدخشان نیز، زنان معترض در «میدان بزکشی» شهر فیض‌آباد، مرکز این ولایت گردهم آمده‌اند. آنان که با سردادن شعار «برای آزادی ذره ذره آب می‌شویم تا نسل‌های بعدی با سربلندی تاریخ را بخوانند»، هدف از برپایی این حرکت اعتراضی را مبارزه برای احقاق حقوق زنان و درخواست از جامعه جهانی برای ارسال کمک‌های بشردوستان به پنجشیر، خوانده‌اند.

اعتراضات در کابل و بدخشان به‌رغم «آشوب» خوانده شدن آن از سوی سخنگوی طالبان و اعلام ممنوعیت تظاهرات از سوی این گروه، راه‌اندازی شده‌اند. روز گذشته، تظاهرات‌ها در چندین ولایت، از سوی طالبان به خشونت کشیده شدند. بر بنیاد گزارش‌ها، در نتیجه تیراندازی نیروهای این گروه برای متفرق کردن معترضان در هرات، دست‌کم دو نفر کشته و چهار تن دیگر زخمی شده‌اند.

از جانب دیگر، شام روز گذشته نهادهای حامی رسانه‌ها در افغانستان با انتشار اعلامیه‌هایی از بازداشت موقت و لت‌وکوب حداقل 14 خبرنگار داخلی و خارجی از سوی طالبان در جریان این اعتراضات خبر دادند. انجمن خبرنگاران آزاد افغانستان، ضمن محکومیت رفتار خشونت‌آمیز طالبان با خبرنگاران، از این گروه خواسته است تا راهکار مناسبی را برای محافظت از خبرنگاران در جریان پوشش خبری چنین رویدادهایی روی دست گیرد.

بر پایه برخی گزارش‌ها، امروز نیز نیروهای طالبان، خادم‌حسین کریمی، سردبیر، عابر شایگان، لطف‌علی سلطانی و تقی دریابی، گزارشگران روزنامه اطلاعات روز را که برای پوشش خبری تظاهرات در پل‌سرخ  شهر کابل رفته بودند، بازداشت کرده‌اند. اطلاعات روز در گزارشی گفته که آنان هم‌اکنون در بازداشت طالبان به سر می‌برند.

در همین حال معترضان در بدخشان گفته‌اند که از سوی طالبان محاصره شده‌اند و افراد این گروه برخی از آنان را مورد لت‌وکوب قرار داده‌اند. در کابل نیز معترضان تایید کرده‌اند که شماری از آنان از سوی نیروهای طالبان بازداشت شده و تا کنون خبری از سرنوشت‌شان در دست نیست.