30 ژانویه 2021  
 محمدزمان احمدی  

راسخ: نیروهای کماندو در بهسود افراد ملکی را هدف گلوله قرار می‌دهند

راسخ: نیروهای کماندو در بهسود افراد ملکی را هدف گلوله قرار می‌دهند

مهدی راسخ، نماینده میدان‌وردک در مجلس نمایندگان گفته است که حکومت برخلاف خواست مردم مبنی بر خروج نیروهای امنیتی ولسوالی حصه اول بهسود، شماری از نیروهای کماندو را به این ولسوالی اعزام کرده است. او این اقدام حکومت را «اعلام جنگ علیه مردم» خوانده است.

آقای راسخ امروز شنبه (11 دلو) به رسانه‌ها گفت: «نیروهای کماندو به سمت هرکسی به شمول مردان، زنان و کودکان که از خانه‌های خود بیرون شوند و یا از پنجره‌های خانه‌ها دیده شوند، به‌صورت مستقیم شلیک می‌کنند.»

او افزود که برخی گزارش‌ها از بهسود حاکی از آنست که روز گذشته زمانی که فرمانده پلیس حصه اول بهسود و شماری از سربازان پلیس این ولسوالی می‌خواستند از گلوله‌باری بر مردم ملکی جلوگیری کنند، از سوی نیروهای قعطه 303 مورد شلیک قرار گرفته و خلع سلاح شده‌اند.

براساس گفته‌های این نماینده میدان‌وردک در مجلس نمایندگان، احتمال می‌رود که فرمانده پلیس حصه اول بهسود از سوی این نیروها زخمی شده و به شفاخانه منتقل شده باشد.

نیروهای امنیتی تحت فرمان الله‌داد فدایی، فرمانده پلیس میدان‌وردک، بعد از ظهر روز گذشته (10 دلو) بر تجمع مردمی در ولسوالی حصه اول بهسود که با هدف برگزاری جلسه با او گردهم آمده بودند، گلوله‌باری کردند. آمار دقیق تلفات این رویداد هنوز هم مشخص نیست، اما منابعی در این ولسوالی، کشته شدن 18 نفر از افراد ملکی و زخمی شدن 28 تن دیگر از آنان در این رویداد را تایید کرده‌اند.

سخنگوی وزارت داخله، شام روز گذشته در برگه تویتر خود نوشت که «این رویداد در نتیجه شلیک افراد وابسته به فرمانده علی‌پور در این ولسوالی به‌سوی پلیس به‌وقوع پیوسته است.» او کشته‌شدگان و زخمیان این رویداد را «افراد مسلح غیرمسئول» خوانده است.

با این حال «ستاد حمایت از قربانیان بهسود» گفته است که «سخنگوی وزارت داخله با طرح توطئه و مسلح غیر مسئول خواندن مردم ملکی، در صدد انحراف اذهان عامه و توجیه جنایت ضد بشری خود می‌باشد.» در قعطنامه‌ای که از سوی این ستاد منتشر شده، تاکید شده است که حکومت مرکزی باید در خصوص این قضیه مسئولان برخورد کرده و از «بروز تنش‌های بیشتر» جلوگیری کند.

مهدی راسخ نیز گفته‌های سخنگوی وزارت داخله را تکذیب کرده و آن را «تلاش برای سرپوش‌گذاری» بر یک جنایت خوانده است. او گفته که «جبهه مقاومت مردمی» برای انجام هرگونه اقدامی منتظر «اجازه مردم» است.

آقای راسخ می‌‌گوید: «دیشب اقای دانش معاون ریاست جمهوری وعده حل قضیه بهسود را داده بود، اما تا کنون اقدامی در این زمینه صورت نیافته و مردم و موسفیدان هنوز هم منتظر حل مسالمت‌آمیز قضیه از طریق گفتگو هستند.»

این نماینده میدان‌وردک در مجلس نمایندگان با تاکید بر اینکه «هزاره‌ها همواره با هزینه شخصی از نظام حمایت کرده‌اند»، اضافه کرد که مردم در سراسر مناطق مرکزی آماده راه‌اندازی اعتراضات گسترده هستند. او تاکید کرد که «اگر تا شام امروز حکومت اقدامی برای حل تنش‌ به‌میان‌آمده در بهسود اقدامی نکند، هم فرمانده علی‌پور و هم مردم تمام مناطق مرکزی کشور، وارد عمل خواهند شد.»

تا کنون چندین مقام دولتی به شمول سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری و وزیر داخله کشور از اعزام هیاتی برای بررسی قضیه بهسود به این ولسوالی خبر داده‌اند. با این وجود، تا کنون از اعزام هیات به بهسود خبری نیست و اوضاع در محل رویداد، هر لحظه رو به وخامت می‌رود.

این درحالی است که شهروندان چندین ولایت کشور نیز در با برگزاری جلسات مردمی، به حکومت هشدار داده‌اند که اگر هرچه زودتر با فراخواندن نیروهای اعزام‌شده به بهسود، به تنش‌ها در این ولسوالی پایان ندهد، اقدام به راه‌اندازی اعتراضات گسترده در حد بستن دروازه‌های ادارات دولتی در این ولایات می‌کنند.