30 سپتامبر 2023  
 ستاگیدیا  

سازمان عفو بین‌الملل و ریچارد بنت خواستار آزادی ندا پروانی و ژولیا پارسی شدند

سازمان عفو بین‌الملل و ریچارد بنت خواستار آزادی ندا پروانی و ژولیا پارسی شدند

سازمان عفو بین‌الملل، از بازداشت ندا پروانی و ژولیا پارسی ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی «فوری و بدون قید و شرط» آنان و سایر فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر زندانی شده‌ است.

این نهاد (جمعه، 7 میزان) با انتشار بیانه‌هایی در شبکه ایکس گفته‌ که «طالبان» باید «هرچه زودتر» به «بازداشت خودسرانه و غیرقانونی» و «ناپدیدسازی اجباری» فعالان مدنی، روزنامه نگاران و افراد منتقد، پایان دهد.

بربنیاد اعلامیه، این نهاد بار دیگر بر ایجاد میکانیزم پاسخ‌گویی مستقل بین‌المللی در راستای پاسخ‌گوسازی ناقضان حقوق بشر در افغانستان، تاکید کرده است.

هم‌زمان ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان، با انتشار پیامی در شبکه ایکس، بازداشت «خودسرانه» زنان معترض را نگران‌کننده خوانده است.

او ضمن تاکید بر آزادسازی فوری ژولیا پارسی و ندا پروانی، از حکومت سرپرست خواسته تا «تامین امنیت و سلامتی» آنان در افغانستان را تضمین کند.

پیشتر ماری لاولر، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور مدافعان حقوق بشر نیز خواستار آزادی این دو فعال حقوق زنان شده بود.

ندا پروانی همراه با همسر و یک کودک خود 10 روز پیش و ژولیا پارسی 2 روز قبل، در شهر کابل بازداشت شدند. هنوز از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

مسئولان نهادهای امنیتی حکومت سرپرست، تا کنون در مورد دلیل بازداشت و محل نگه‌داری این فعالان حقوق زن، ابراز نظری نکرده‌اند.

اعمال محدودیت بر زندگی زنان در افغانستان، باعث ایجاد جنبش‌های اعتراضی از سوی آنان شده است. تا کنون شمار زیادی از فعالان و اعضای این جنبش‌ها در مناطق مختلف کشور بازداشت شده‌اند.

با این حال، دفتر هیات معاونت این سازمان در افغانستان( یوناما) روز جمعه با انتشار پیامی در فیسبوک، از حکومت سرپرست خواسته تا به «بازداشت‌های خودسرانه» پایان دهد.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024