18 آوریل 2023  
 ستاگیدیا  

در آستانه عید فطر، مرکز خبرنگاران خواستار آزادی دو خبرنگار زندانی شد

در آستانه عید فطر، مرکز خبرنگاران خواستار آزادی دو خبرنگار زندانی شد

مرکز خبرنگاران افغانستان از «حکومت سرپرست» می خواهد که مرتضی بهبودی، خبرنگار افغان-فرانسوی و خیرالله پرهر،   خبرنگار ورزشی بدون قید و شرط از زندان آزاد شوند.

این مرکز امروز (سه‌شنبه، 29 حمل) با نشرخبرنامه‌ای از «حکومت سرپرست» خواسته است که این دو خبرنگار را در آستانه عید فطر از بازداشت آزاد کند.

این دو خبرنگار بیشتر از سه ماه است که در زندان به سر می‌برند.

طبق معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، مرتضی بهبودی ۱۵ جدی سال گذشته از فرانسه به هدف کار خبرنگاری و تهیه گزارش به افغانستان سفر کرد و  دو روز بعد هنگامی که می‌خواست اعتبارنامه کاری‌اش را از «امارت اسلامی» دریافت کند، از سوی استخبارات در کابل بازداشت شد.

در یک رویداد دیگر، خیرالله پرهر، خبرنگار ورزشی در جلال‌آباد، روز 19 جدی سال گذشته از سوی استخبارات به کابل احضار و به زندان افکنده شد.

مرکز خبرنگاران افغانستان گفته که تاهنوز علت دستگیری این دو خبرنگار اعلام نشده است.

مرتضی بهبودی که به عنوان عکاس‌خبرنگار در افغانستان کار کرده بود، در ۲۱ سالگی به فرانسه مهاجرت کرد و در آن کشور با تداوم فعالیت رسانه‌ای خود، وب‌سایت«گیتی‌نیوز» را ایجاد کرد. بهبودی به تدریج کارش را به عنوان خبرنگار آزاد با رسانه‌های فرانسه و رسانه‌های فرانسوی زبان از جمله تلویزیون فرانسه، رادیو فرانسه و روزنامه‌های لاکروا، مدیاپارت و لیبراسیون آغاز کرد. این خبرنگار افغان-فرانسوی گزارش‌های متعددی را از افغانستان تهیه کرده است که توسط رسانه‌های فرانسه به نشر رسیده است و تا اکنون چندین جایزه را در این کشور بخاطر کار خبرنگاری دریافت کرده است.

خیرالله پرهر ۲۳ ساله، با شماری از رسانه‌های محلی در ولایت ننگرهار از جمله رادیو و تلویزیون شرق به عنوان گزارشگر ورزشی همکار بود. این خبرنگار جوان به عنوان «نان‌آور» خانواده با خانم و مادرش در جلال آباد زندگی می‌کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان بازداشت مرتضی بهبودی و خیرالله پرهر را خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور دانسته و تصریح کرده است که «این دو خبرنگار نباید در همان ابتدا بازداشت می‌شدند.»

این مرکز با ابراز نگرانی افزوده که روند بازداشت‌ها در 20 ماه گذشته، سبب «تشدید ترس و خودسانسوری در میان خبرنگاران شده است.»

مرکز خبرنگاران افغانستان به مناسبت روزهای پایانی ماه رمضان و فرارسیدن عید فطر، از مسؤلان حکومت سرپرست ‌بار دیگر خواسته است که هر چه زودتر مرتضی بهبودی و خیرالله پرهر را بدون قید و شرط آزاد کند تا آنان بتوانند به خانواده‌‌های خود بپیوندند و دوباره کار حرفه‌ای‌شان را آزادانه از سر بگیرند.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024