29 آوریل 2023  
 ستاگیدیا  

چرا خوردن کچالوی سرخ‌کرده ویرانگر است؟

چرا خوردن کچالوی سرخ‌کرده ویرانگر است؟

پژوهش جدید محققان چینی نشان داد مصرف کچالوی سرخ‌کرده با افزایش ۱۲ درصدی خطر ابتلا به اضطراب و افزایش ۷ درصدی خطر ابتلا به افسردگی ارتباط دارد و این موضوع بر مردان جوان بیش از همه تاثیر می‌گذارد.

به گزارش نیویورک‌ پست، این پژوهش روز دوشنبه در مجموعه مقالات فرهنگستان ملی علوم منتشر شد و این گروه تحقیقاتی حدس می‌زنند عامل این پدیده آکریل آمید باشد، ماده‌ای که هنگام سرخ‌ کردن برخی غذاهای حاوی کچالو تشکیل می‌شود.

این پژوهشگران خاطرنشان کردند در معرض آکریل آمید قرار گرفتن در درازمدت موجب «بروز اضطراب و رفتارهای شبه‌افسردگی» در گورخرماهی بالغ شده است. اداره غذا و داروی ایالات متحده هشدار می‌دهد میزان زیاد آکریل آمید موجب بروز سرطان در حیوانات شده است، اما «دقیقا معلوم نیست» این خطر برای انسان نیز وجود دارد یا خیر.

نیویورک پست نوشت این نویسندگان داده‌های ۱۴۰ هزار و ۷۲۸ بریتانیایی را در طول ۱۱ سال، با حذف کسانی که در دو سال اول پژوهش مبتلا به افسردگی بودند، بررسی کردند.

محققان دریافتند مصرف کچالو سرخ‌کرده در مقایسه با گوشت سفید سرخ‌کرده، خطر ابتلا به افسردگی را ۲ درصد افزایش می‌دهد. در مجموع، ۱۲ هزار و ۷۳۵ مورد افسردگی و هشت هزار و ۲۹۴ مورد اضطراب مشاهده شد و مردان جوان اغلب بیشترین غذای سرخ‌کرده را مصرف می‌کردند.

این یافته‌ها نتایج پژوهش دیگری را که به‌تازگی منتشر شد تایید می‌کند و بر اساس آن نتایج، مصرف بیشتر غذاهای بیش‌فرآوری‌شده با افزایش خطر ابتلا به افسردگی در بزرگسالان برزیلی ربط دارد.

مطالعه دیگری که در ماه دسامبر منتشر شد، نشان داد که میان مصرف روزانه غذاهای بیش‌فرآوری‌شده و ضعف عملکرد شناختی در بزرگسالان ارتباط وجود دارد‌.

این پژوهش تازه به افزایش شدید نرخ تشخیص بیماری‌های روانی اشاره دارد. بر اساس آمار موسسه ملی سلامت روان، طبق برآوردها ۲۱ میلیون بزرگسال آمریکایی در سال ۲۰۲۰ که اوج همه‌گیری کرونا بود، دست‌کم یک‌بار «دوره افسردگی حاد» را تجربه کردند.

به گزارش نیویورک پست، با وجود این نتایج حیرت‌انگیز، یو ژانگ، نویسنده این پژوهش از دانشگاه ژجیانگ، در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: «نباید از اثرات منفی مصرف غذاهای سرخ‌کردنی وحشت کنیم.»

به هر حال نگه داشتن حد وسط بهترین راه است.

اما نتایج این محققان باعث شد موضوع مرغ و تخم‌مرغ پیش آید: کدام اول رخ می‌دهد؟ افسردگی یا پرخوری؟

دکتر دیوید کتز که از دست‌اندرکاران این پژوهش نیست، گفت شاید افراد دچار مشکلات روانی‌اند و بعد به خوردن «غذای تسکین‌بخش» روی می‌آورند تا به آرامش برسند.

این بنیان‌گذار موسسه ابتکاری غیرانتفاعی ترو هلث (True Health) در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: «شاید مولفه انسانی این پژوهش درست نشان‌دهنده مدعایش باشد مبنی بر این‌که هرچه مصرف غذای سرخ‌کرده بیشتر باشد، خطر ابتلا به اضطراب/افسردگی بیشتر می‌شود.»

«با این حال به راحتی ممکن است از این مسیر علت و معلولی منحرف شویم، یعنی بگوییم افرادی که مبتلا به اضطراب/افسردگی هستند به خوردن «غذاهای تسکین‌بخش» روی می‌آورند تا هرچه بیشتر به ظاهر به آرامش برسند.»

اما جاناتان استی، روانشناس بالینی و استادیار مدعو دانشگاه کالگری، روز سه‌شنبه توییت کرد: «بیش از یک دهه است که در مجموعه‌ای بیمارستانی به افرادی کمک می‌کنم که دچار افسردگی حاد هستند. کچالو سرخ‌کرده کار آدم‌ها را به بیمارستان نمی‌کشاند.»

او نتیجه گرفت: «علم و سواد سلامت روان حکم می‌کند به فراتر از سرخط‌های خبری پرهیاهو توجه داشته باشیم و بدانیم ابتلا به بیماری روانی چندعاملی است.»

منبع: اندیپندنت فارسی

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024