17 آوریل 2020  
 ستاگیدیا  

رشد بی‌سابقه ورزش در میان جوانان دایکندی

رشد بی‌سابقه ورزش در میان جوانان دایکندی

محمدامان ناجی

جوانان دایکندی در یکی‌-دوسال گذشته به‌صورت بی‌سابقه‌‌ای به ورزش رو آورده‌اند. آنان ابراز خوشبینی می‌کنند که بتوانند با پرداختن به ورزش ضمن برخورداری جسم و روح سالم، به پیشرفت‌های بیشتری دست یافته و آینده بهتری را برای خود ترسیم کنند.

ورزش در دایکندی که تا چند سال قبل وضعیت مناسبی نداشت و کمتر جوانی را به‌سوی خود جذب می‌کرد، در دو سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. مهم‌ترین دلیل دلسردی جوانان این ولایت نسبت به ورزش نبود امکانات بود. این مشکل اینک با تلاش مربیان برخی از باشگاه‌های ورزشی تا حدی مرفوع شده‌اند.

سرور مهدوی، یکی از جوانان ورزشکار در دایکندی گفت این مشکلات هنوز هم به نسبت بی‌توجهی دولت به‌صورت کامل برطرف نشده‌اند: «ما در حال حاضر در تمامی رشته‌های ورزشی امکانات بسیار کمی را در اختیار داریم. چنانچه ورزشکاران دایکندی به امکانات و تجهیزات مورد نیاز خود دست یابند، یقینا جوانان بیشتری به ورزش رو خواهند آورد.»

جوانان ورزشکار در دایکندی در تلاشند تا رشته‌های مختلف ورزشی را در این ولایت ترویج دهند. از همین رو بخصوص در یک سال اخیر ایجاد باشگاه‌ها و تیم‌های ورزشی بیشتری پرداخته‌اند. هم‌اکنون بیشتر از ده باشگاه و ده‌ها تیم در رشته‌های ورزشی رزمی و غیر رزمی در این ولایت فعالیت دارند.

دختران ورزشکار در دایکند نیز در شد ورزش نقش داشته‌اند. آنان در کنار تشکیل چندین تیم والیبال و فوتبال، مسابقاتی را نیز در مرکز این ولایت برگزار کرده‌اند.

فروزان فرزام، بانوی ورزشکار در دایکندی می‌گوید که آنان سعی دارند تا با ترویج رشته‌های گوناگون ورزشی، کاری برای آینده جامعه انجام دهند: «ما در پی آنیم که با کشاندن پای شمار بیشتری از جوانان به باشگاه‌های ورزشی، صحتمندی نسل آینده جامعه را تضمین کنیم.»

دایکندی با داشتن شمار زیادی ورزشکار دختر و پسر، در میان ولایاتی که در رشد ورزش پیشتاز هستند در رده ششم قرار دارد. با این وجود اما در یک و نیم دهه گذشته تنها یک ورزشگاه کوچک که از امکانات زیادی هم برخوردار نیست از سوی دولت در این ولایت ساخته شده است.

 معصومه محمدی از دیگر دختران ورزشکار در دایکندی با تایید این موضوع، در مورد دلیل اشتراک خود در مسابقات ورزشی با تحمل تمامی مشکلات می‌گوید: «تلاشم بر اینست که فرد مفیدی در جامعه باشم. این کار زمانی ممکن می‌شود که من نخست خود را بسازم، به همین دلیل ورزش می‌کنم تا بتوانم برای انجام کارهای دیگری برای مردمم آمادگی لازم را داشته باشم.»

ورزشکاران در دایکندی از اجرایی نشدن وعده‌های نهادهای دولتی در زمینه حمایت از ورزش نیز شکایت دارند. به گفته آنان قرار بود دو ورزشگاه برای دختران ورزشکار از سوی اداره امور بانوان این ولایت ساخته شود اما هنوز هیچ اقدامی در این زمینه نشده است.

با این حال مسئولان در اداره ورزش دایکندی پذیرفته‌اند که تا هنوز در تهیه امکانات مورد نیاز ورزشکاران این ولایت موفق نبوده اند. آنان اعلام کرده‌اند که برای حل مشکلات ورزشکاران این ولایت و رشد هرچه بیشتر ورزش، تمامی توان خود را بکار خواهند بست.