13 دسامبر 2023  
 محمدزمان احمدی  

مرکز خبرنگاران افغانستان: صدور حکم زندان برای مدیرمسئول رادیو نسیم ناعادلانه است

مرکز خبرنگاران افغانستان: صدور حکم زندان برای مدیرمسئول رادیو نسیم ناعادلانه است

مرکز خبرنگاران افغانستان اعلام کرده که دادگاه ابتدایی حکومت سرپرست در دایکندی، سلطان علی جوادی، مدیرمسئول رادیونسیم در این ولایت را به یک سال زندان محکوم کرده است.

این مرکز روز گذشته (سه‌شنبه، 21 قوس) با انتشار اعلامیه‌ای به نقل از یک منبع گفته که آقای جوادی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «جاسوسی برای کشورهای خارجی و کافر» دادگاهی و محکوم شده است.

در اعلامیه، روند بررسی پرونده آقای جوادی در نبود وکیل‌‌مدافع، «غیرشفاف، ناعادلانه و غیرقابل قبول» خوانده شده و بر آزادی فوری این خبرنگار، رفع اتهام از او و بازگشایی رادیو نسیم تاکید شده است.

بربنیاد اعلامیه، سلطان علی جوادی، مدیرمسئول رادیو نسیم و سیف‌الله رضایی و مجتبی قاسمی، دو گزارش‌گر این رسانه در 2 میزان سال جاری به «اتهام بازنشر برنامه‌های رادیوآزادی و تبلیغات علیه اداره طالبان» به اداره استخبارات دایکندی احضار شدند و سه روز بعد از سوی نیروهای این اداره برای چندین ساعت مورد بازجویی قرار گرفتند.

به گفته مرکز خبرنگاران افغانستان، نیروهای اداره استخبارات، دروازه رادیونسیم را بستند و 15 روز بعد بار دیگر اقدام به بازداشت این خبرنگاران کردند. این مرکز افزوده که مجتبی قاسمی 6 روز، سیف‌الله رضایی، 11 روز و سلطان‌علی جوادی 17 روز در بازداشت این اداره بودند و سپس تحت ضمانت آزاد شدند.

با این حال، گفته شده که حکم صادر شده برای آقای جوادی از سوی دادگاه ابتدایی دایکندی، نهایی نیست و او می‌تواند درخواست تجدید نظر ارائه کند.

در دو سال گذشته، شمار زیادی از خبرنگاران در مناطق مختلف کشور مورد ضرب‌وشتم و بازداشت قرار گرفته و نشرات شماری از رسانه‌ها به‌صورت اجباری متوقف شده است.

این امر نگرانی‌ها و واکنش‌های گسترده نهادهای حامی رسانه‌ها در سطح ملی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است. پیشتر، سازمان گزارش‌گران بدون مرز با انتشار گزارشی گفته بود که رسانه‌ها در افغانستان نابوده شده‌اند.