29 ژانویه 2021  
 علی‌رضا رحیمی  

واکنش‌ها به تیراندازی بر معترضان در بهسود؛ «حکومت از تقابل با مردم پرهیز کند»

واکنش‌ها به تیراندازی بر معترضان در بهسود؛ «حکومت از تقابل با مردم پرهیز کند»

تیراندازی نیروهای امنیتی بر تجمع مردمی در ولسوالی حصه اول بهسود میدان‌وردک که بر بنیاد آمارهای اولیه 1 کشته و 10 زخمی برجا گذاشته است، موجی از واکنش‌های تند را در میان شماری از چهره‌های سیاسی برانگیخته است. آنان ضمن محکوم کردن این رویداد، به حکومت هشدار داده‌اند که در تقابل با مردم قرار نگیرد.

جنرال مرادعلی مراد، یکی از فرماندهان سابق ارتش دقایقی پس از وقوع این رویداد گفت که «به گلوله بستن بزرگان قومی، موسفیدان و مردم بی‌دفاع که به‌منظور حل تنش‌ها و دادخواهی، تجمع مسالمت‌آمیز و مدنی کرده بودند، وحشتناک و محکوم است.»

اسدالله سعادتی، معاون شورای مصالحه ملی نیز با انتشار پیامی در برگه فیسبوک خود، تیراندازی نیروهای امنیتی بر مردم ملکی در بهسود را «آتش‌افروزی و جنگ برعلیه مردم ملکی» خواند و از حکومت خواست تا به این جنگ پایان دهد. آقای سعادتی خطاب به حکومت افزوده است که «جنگ علیه مردم و کشتار آنان را بس کنید، این‌ کار پیامد ناگوار دارد. جمهوریت علیه مردم نمی‌جنگد!»

بعد از ظهر امروز مهدی راسخ، نماینده میدان‌وردک در مجلس نمایندگان کشور از گلوله‌باری نیروهای امنیتی به‌سوی معترضان در ولسوالی بهسود این ولایت خبر داد. او در برگه فیسبوک خود نوشت که «نیروهای امنیتی تحت فرمان قوماندان امنیه میدان‌وردک، مردم ملکی، موسفیدان و فرهنگیان را به رگبار بسته‌اند.»

این خبر به‌صورت فوری در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد و در زمان کوتاهی با واکنش‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از افغانستان مواجه شد. کاربران شبکه‌های اجتماعی از بامیان، دایکندی، بهسود، کابل و سایر مناطق کشور، به حکومت هشدار داده‌اند که دست از «ارتکاب جنایت علیه مردم ملکی» بردارد.

ذوالفقار امید رهبر حزب کار و توسعه و اعضای جنبش روشنایی نیز این رویداد را محکوم کرده است. آقای امید گفته است که «راه‌اندازی تجمعات مسالمت‌آمیز و پرسش از مسئولان امنیتی، حق قانونی مردم است.» آقای امید تاکید کرده که مترصد وضعیت است و در صورتی که تیراندازی بر مردم ملکی «و زورگویی علیه مردم» ادامه یابد، با تمام توان در کنار آنان خواهد ایستاد.

شماری از نیروهای امنیتی میدان وردک تحت رهبری فرماندهی پلیس این ولایت، از چند هفته بدینسو در ولسوالی حصه اول بهسود مستقر شده‌اند. این نیروها از طریق ولایت پروان به این ولسوالی اعزام شده‌اند. نهادهای امنیتی بامیان نیز شماری از سربازان قطعه خاص این ولایت را به ولسوالی بهسود فرستاده‌اند.

فرماندهی پلیس میدان‌وردک، هدف از استقرار این نیروها در ولسوالی حصه اول بهسود را معرفی فرمانده جدید پلیس این ولسوالی عنوان کرده است.  ساکنان بهسود و دیگر مناطق مرکزی کشور اما، بدین باور هستند که این نیروها با هدفی غیر از آن‌چه اعلام شده، در این ولسوالی استقرار یافته‌اند.

بر بنیاد برخی گزارش‌ها، متنفذان قومی و شمار زیادی از ساکنان بهسود، تا کنون با برگزاری چندین جلسه مردمی با فرمانده پلیس میدان وردک، در مورد حضور این نیروها در این ولسوالی خواستار وضاحت شده‌اند. این گزارش‌ها می‌رسانند که تجمع مردمی امروز در بهسود نیز به همین منظور راه‌اندازی شده بود.

محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز با انتشار اعلامیه‌ای، حضور «نیروهای مسلح دولتی» در حصه اول بهسود را به رغم معرفی شدن فرمانده پلیس این ولسوالی، «سوال‌برانگیز» خوانده است. آقای خلیلی گفته که «تیراندازی بر مردم ملکی در یک ساحه امن، غیرقابل توجیه است و مسئولان حکومت باید هرچه زودتر این نیروها را از بهسود فرابخوانند.»

در اعلامیه آمده است که «این اقدام ناسنجیده، در شرایط کنونی که نیاز است تا همه نیروهای سیاسی و مردمی کشور، برای حل مشکلات و چالش‌های کلان متحد باشند، به نفع کشور نیست و بحران‌های جدیدی را به‌وجود می‌آورد.» در اعلامیه افزوده شده که «جای تاسف است که مسئولان امنیتی، به‌جای تامین امنیت مردم در ساحات امن و مسیرهای رفت‌وآمد شهروندان، در یک ساحه امن و تابع نظم و قانون، مشکل ایجاد می‌کنند.»

با این حال شهروندان مناطق مرکزی کشور هشدار داده‌اند که اگر حکومت به «حضور بی‌دلیل» نیروهای امنیتی اعزام‌شده از میدان‌وردک و بامیان به حصه اول بهسود، پایان ندهد، با اعتراضات گسترده مردمی در کابل و ساحات مرکزی کشور مواجه خواهد شد. به گفته آنان، «هرگونه اقدام اشتباهی از جانب حکومت»، «پیامدهای ناگواری» به دنبال خواهد داشت.