6 آگوست 2023  
 محمدامان احمدی  

حکومت سرپرست بورد مشورتی اقتصادی ایجاد کرد

حکومت سرپرست بورد مشورتی اقتصادی ایجاد کرد

ذبیح‌الله مجاهد، سخن­‌گوی حکومت سرپرست در تویتی از ایجاد بورد مشورتی اقتصادی در کشور خبر داده است. طرح پیشنهادی تشکیل این بورد در 14 اسد سال روان در نشست کمیسیون اقتصادی کابینه حکومت سرپرست، مورد بحث قرار گرفته و به تصویب رسیده است.

به گفته آقای مجاهد، استادان دانشگاه‌های افغانستان، متخصصان مسایل اقتصادی و نمایندگان تاجران و صنعت­کاران کشور، عضویت این بورد را خواهند داشت و در مواقع ضرورت، مشوره­‌های لازم را ادارات حکومتی خواهند داد.

بورد مشورتی اقتصادی درحالی ایجاد شده است که پس از سقوط حکومت پیشین در افغانستان، نظام اقتصادی کشور همانند سایر بخش‌ها، در معرض فروپاشی کامل قرار گرفته است. در جریان دو سال گذشته، بی‌کاری و به دنبال آن فقر در کشور، به بلندترین میزان خود در دو دهه گذشته رسیده است.

در عین حال، کمک‌های بشردوستانه به افغانستان، همه روزه کاهش می‌یابد و کمتر کشوری تمایل به سهم‌گیری در امدادرسانی در کشور دارد. نهادهای بین‌المللی دخیل در عملیات امدادرسانی در افغانستان، از اوایل سال جاری تا کنون، بارها نسبت به کاهش کمک‌ها و احتمال تشدید بحران بشری در کشور، هشدار داده‌اند.

با این وجود، باید دید که ایجاد بورد مشورتی اقتصادی که گفته می‌شود با هدف استفاده از افراد متخصص و به‌کارگیری دانش و توانایی­‌های علمی و تجربی آنان ایجاد شده، چقدر می‌تواند در زمینه بازسازی سیستم اقتصادی و مشکلات ناشی از افزایش فزاینده فقر در کشور، موثر واقع گردد.