13 دسامبر 2023  
 آمنه شهیر  

یونیسف: در سال 2024 بیش از 23 میلیون تن در افغانستان نیازمند کمک خواهند بود

یونیسف: در سال 2024 بیش از 23 میلیون تن در افغانستان نیازمند کمک خواهند بود

آژانس سازمان ملل برای حمایت از کودکان (یونیسف) اعلام کرده که شمار افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان، به 23.3 میلیون تن خواهد رسید.

این سازمان امروز (چهارشنبه، 22 قوس) با انتشار اعلامیه‌ای در وب‌سایت خود گفته است که در قالب برنامه «اقدام بشردوستانه برای کودکان در افغانستان»، برای تامین نیازهای اساسی افراد نیازمند، به 1.4 میلیارد دالر بودجه نیاز دارد.

براساس اعلامیه، درگیری‌های درازمدت، خشک‌سالی‌های پی‌هم، سقوط شدید اقتصاد افغانستان و در پی آن افزایش بیکاری در کشور باعث شده تا میزان فقر افزایش یابد.

به گفته یونیسف، به‌حاشیه‌راندن زنان و دختران از بیشتر جنبه‌های زندگی به شمول محرومیت آنان از حق کار و آموزش، حفاظت از آنان را دشوار کرده و با خلق «وضعیت بشردوستانه چالش برانگیز»، باعث تشدید وخامت اوضاع شده است.

این سازمان هم‌چنان تاکید کرده که نبود سرمایه‌گذاری در عرصه ارائه خدمات عمومی، منجر به بدتر شدن وضعیت در بخش عرضه خدمات اساسی به‌ویژه در زمینه بهداشت، شده است و امکان آسیب‌پذیری جامعه را تقویت کرده است.

افغانستان در دو سال گذشته با بحران بشری ناشی از سقوط نظام پیشین مواجه بوده است. گسترش فقر و بیکاری و فلج شدن نظام اقتصادی کشور، سبب شده است تا به‌رغم توزیع گسترده کمک‌های بشردوستانه از سوی سازمان‌های بین‌المللی، همه روزه‌ به تعداد افرادی که فاقد توانایی تامین نیازهای اساسی خود و خانواده‌های‌شان هستند، افزوده شود.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024