20 آگوست 2023  
 جعفرعلی خوارزمی  

نبرد میان دو غول اروپا؛ اسپانیا قهرمان جام جهانی زنان شد

نبرد میان دو غول اروپا؛ اسپانیا قهرمان جام جهانی زنان شد

در دیدار نهایی جام جهانی فوتبال زنان در شهر سیدنی استرالیا، دو تیم اروپایی اسپانیا و انگلستان، برای نخستین بار در تاریخ این رقابت‌ها، تقابل در مرحله نهایی را برای کسب عنوان قهرمانی تجربه کردند.

تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا از آغاز بازی قدرتمند ظاهر شد و در بازی تهاجمی، برانگلستان غلبه کند.سرخ‌پوشان این کشور چندین موقعیت را از دست داند، اما سرانجام در دقیقه 28 بازی، روی ضربه زیبای اولگا کارمونا، کاپیتان خود، دروازه انگلستان را باز کنند و گام بلندی به سوی قهرمانی بردارند.

با وجود تلاش‌های دو تیم، نیمه نخست با همین نتیجه به پایان رسید‌‌‌‌. با آغاز نیمه دوم، انتظار می‌رفت که انگلستان با تغییر تاکتیک، بازی را به نفع خویش تغییر دهد اما بازهم اسپانیا بود که میدان را در اختیار داشت.

در دقیقه‌ی ۷۰، اسپانیا می‌توانست نتیجه را دو برابر کند اما یار شماره ده این تیم پنالتی مقابل دروازه انگلستان را از دست داد.

این دیدار ۱۳ دقیقه وقت اضافه داشت اما با همان نتیجه ۱ برابر صفر به سود اسپانیا پایان یافت تا این تیم به نخستین قهرمانی خود در تاریخ جام جهانی زنان دست یابد.

سالما پارایلوی اسپانیایی با ۱۹ سال سن به عنوان/لقب بهترین بازیکن جوان این رقابت‌ها دست یافت. مری ارپس، دروازه‌بان انگلستان نیز با درخشش خود توانست بهترین دروازه‌بان این رقابت‌ها شود و به دست‌کش طلا برسد‌. هم‌چنان، آیتیانا بنماتی اسپانیایی با ۵ گل زده توانست جایزه توپ طلای این مسابقات را به خود اختصاص دهد.