22 آوریل 2024  
 سلیمان احمدی  

شکوه پیروزی؛ شیران خراسان در تایلند تاریخ‌سازی کردند

شکوه پیروزی؛ شیران خراسان در تایلند تاریخ‌سازی کردند

تیم ملی فوتسال افغانستان در جام ملت‌های آسیا 2024 در تایلند، با شکست دادن بحرین به جمع هشت برتر قاره کهن راه یافت.

شیران خراسان که با درخشش بی‌نظیر، برای اولین‎‌بار به این رقابت‌ها راه یافته بود، پس از سه بازی در گروه چهارم مسابقات در برابر ایران، کویت و بحرین، با کسب چهار امتیاز پس از ایران به عنوان تیم دوم گروه، به مرحله یک‌چهارم نهایی صعود کرد و شگفتی آفرید.

بازیکنان فوتسال کشور با وجود آنکه در بازی نخست نتیجه را سه بر یک به پرافتخارترین تیم آسیا یعنی ایران واگذار کردند، در دومین بازی موفق شدند تیم ملی فوتسال کویت را با نتیجه سه بر سه متوقف کنند تا تکلیف صعودکنندگان به دور بعد به بازی سوم کشانیده شود و ملی پوشان ما همچنان امیدوار به صعود باشند. در آخرین بازی گروه، امشب تیم ملی فوتسال ما در یک بازی بی نهایت جذاب، هیجان انگیز و پراسترس برای شهروندان افغانستان، با شایستگی تمام با نتیجه سه بر دو بحرین را مغلوب کرد تا بار دیگر تاریخ‌سازی کند.

درین بازی حساس و سرنوشت ساز، افغانستان نخستین گل را به ثمر رساند و از حریف خودش پیش افتاد، اما با گذشت زمان این بحرین بود که دو گل دیگر را وارد دروازه افغانستان کند تا امیدهای مان کمرنگ شود و بازیکنان ما تحت فشار شدید قرار گیرند. شاگردان مجید مرتضایی اما در نیمه دوم گل کاشتند و با زدن دو گل دیگر به بحرین، کار را تمام کردند و راه شان برای صعود را گشودند.

در بازی همزمان، ایران با نتیجه 4 بر صفر کویت را از پیش رو برداشته است تا با کسب نه امتیاز کامل، هم به عنوان تیم نخست گروه صعود کند و هم افغانستان را در رسیدن به مرحله حذفی یاری رسانیده باشد.

با این نتیجه افغانستان به عنوان تیم دوم گروه چهارم، قرار است در برابر تاجیکستانی قرار گیرد که با 5 امتیاز به عنوان تیم نخست گروه سوم به یک چهارم نهایی مسابقات راه یافته است.

رشد فوتسال کشور مرهون کمک‌ها و توجه همه‌جانبه محمد صداقت، مدیر تیم ملی است که با پرداخت هزینه های بسیار و نیز مدیریت سالم و کارا، به عنوان حامی اصلی و تعیین‌کننده تیم عمل کرده است.

تجربه ثابت ساخته است که سپردن کار به اهل کار و شایسته‌سالاری در گزینش بازیکنان تیم‌های ملی، بدون تردید برایندی را به دنبال دارد که ما امروز از تیم ملی فوتسال کشور مان مشاهده می‌کنیم.

شیران خراسان تا همین‌جا نیز شاهکار کرده و با تاریخ‌سازی، دل میلیون‌ها انسان افغانستانی را شادمان کرده است، اما امیدواری وجود دارد که این تیم درخشان و آینده‌دار، بتواند با حضور در جمع چهار تیم برتر آسیا، رویای رفتن به جام جهانی را نیز برای افغانستان محقق نماید.