3 فوریه 2021  
 نظیفه حیدری  

توقف فعالیت موسسه «ام‌آرسی‌ای» در فراه و نیمروز به‌دلیل تهدیدات طالبان

توقف فعالیت موسسه «ام‌آرسی‌ای» در فراه و نیمروز به‌دلیل تهدیدات طالبان

وزارت صحت عامه کشور گفته است که موسسه «ام‌آرسی‌ای»، عرضه خدمات درمانی در ولایات فراه و نیمروز را به‌سبب تهدیدات طالبان متوقف کرده است.

در خبرنامه‌ای که امروز چهارشنبه (15 دلو/3 فبروری) از جانب این وزارت به نشر رسیده، که از این موضوع در یک نشست آنلاین با اشتراک والیرین، مسئول موسسه «ام‌آرسی‌ای»، وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه، تاج‌محمد جاهد والی فراه و زمریالی احدی، والی نمیروز مطرح شده است.

براساس خبرنامه، آقای والیرین گفته که موسسه «ام‌آرسی‌ای» به‌دلیل حفاظت از جان کارمندان خود که در معرض تهدیدات جنگ‌جویان طالبان قرار دارند، فعالیت خود در این دو ولایت را متوقف خواهد کرد.

این اظهارات، نگرانی والیان فراه و نیمروز را برانگیخته است. آنان در این نشست آنلاین ضمن ابراز نگرانی از توقف فعالیت‌های این موسسه، گفته‌اند که عرضه خدمات درمانی در این ولایات با چالش‌های عدیده‌ای روبرو است.

سرپرست وزارت صحت عامه نیز گفته که این وزارت سعی می‌کند تا در زمینه تامین امنیت کارمندان موسسه «ام‌آرسی‌ای» با طالبان گفتگو کرده و به تفاهمی در این زمینه دست یابد.

فراه و نیمروز از ولایات به شدت ناآرام در زون غرب کشور به شمار می‌روند که طالبان در بخش‌هایی از این ولایات حضور و فعالیت گسترده دارند. این گروه هرچند تا کنون در مورد گفته‌های رئیس موسسه «ام‌آرسی‌ای»، ابراز نظر نکرده، اما جنگ‌جویان وابسته به آن، در سال‌های گذشته بارها در نقاط مختلف کشور، دست به قتل کارمندان موسسات بین‌المللی و گروگان‌گیری از آنان زده‌اند.