23 ژانویه 2021  
 نظیفه حیدری  

نخست وزیر ناروی: دستاوردهای دو دهه گذشته در گفتگو با طالبان حفظ شوند

نخست وزیر ناروی: دستاوردهای دو دهه گذشته در گفتگو با طالبان حفظ شوند

ریاست‌جمهوری افغانستان اعلام کرده است که رئیس‌جمهور غنی شام روز گذشته پیرامون گفتگوهای صلح دوحه، با نخست وزیر ناروی صحبت تلفنی کرده است. این مقام دولت ناروی در این صحبت بر ضرورت برقراری آتش‌بس دائمی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح میان طالبان و دولت افغانستان تاکید کرده است.

در خبرنامه‌ای که امروز شنبه (4 دلو) از سوی ریاست‌جمهوری انتشار یافته، گفته شده که رئیس‌‌جمهور در این صحبت تلفنی با ارنا سولبرگ، نخست وزیر ناروی، در مورد گسترش روابط و افزایش همکاری‌ها میان دو کشور در بخش‌های مختلف، بحث و تبادل نظر کرده است.

بر بنیاد خبرنامه، بانو سولبرگ از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده و حفظ دستاوردهای دو دهه گذشته در گفتگو با طالبان را مهم خوانده است.

بر بنیاد یک خبر دیگر، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس جمهور جدید امریکا نیز در گفتگوی تلفنی‌ای که شب گذشته با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان داشت، تاکید کرده که ایالات متحده سعی خواهد کرد تا با روش‌های دیپلماتیک قوی، از گفتگوهای صلح در دوحه پشتیبانی کرده و به منتج شدن آن به یک توافق سیاسی پایدار و آتش‌بس دایمی کمک کند.

مقام‌های چندین کشور درحالی خواستار برقراری آتش‌بس میان طالبان و دولت افغانستان شده‌اند که بر بنیاد برخی گزارش‌ها، گفتگوهای صلح در دوحه به کندی پیش می‌رود و تا کنون پیشرفتی در آن صورت نگرفته است.

پیشتر محمدامین احمدی، عضو هیات گفتگوکننده دولت افغانستان گفته بود که طالبان تمایل به مذاکره جدی روی مسائل مهم با دولت افغانستان ندارد. به گفته او؛ این گروه بدون توجه به خواست عمومی برای قطع جنگ و کاهش خشونت‌ها، به حملات خود بر مواضع دولتی ادامه داده و اهداف خاصی چون آزادی زندانیان خود توسط امریکا را دنبال می‌کند.

پیش از این، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز با انتشار اعلامیه‌ای از دولت افغانستان و طالبان خواسته بود که برای پیشبرد بهتر گفتگوهای صلح، در مورد برقراری آتش‌بس توافق کنند. طالبان اما تا کنون توجهی به این موضوع از خود نشان نداده‌ است.

چند روز پیش حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان گفته بود تا هنوز هیچ صدایی از جانب طالبان در مورد تامین صلح و ختم جنگ در کشور شنیده نشده است.