9 سپتامبر 2021  
 علی‌رضا رحیمی  

طالبان: انتخابات با اشتراک همه شهروندان کشور برگزار خواهد شد

طالبان: انتخابات با اشتراک همه شهروندان کشور برگزار خواهد شد

سخنگوی طالبان با «موقت» خواندن دولت اعلام‌شده، از تلاش این گروه برگزاری انتخابات با شرکت همه شهروندان کشور خبر داده است. به گفته او، طالبان سعی خواهند کرد تا «شخصیت‌های با کفایت خارج از طالبان» نیز در ساختار دولت جدید حضور داشته باشند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در گفتگو با شبکه الجزیره گفته است که در انتخابات، همه طرف‌های افغانی اشتراک خواهند کرد: «این اول راه است، ما زمینه فعالیت و حضور زنان را نیز فراهم می‌کنیم. آن‌ها خواهند توانست وارد دولت شوند.»

طالبان دو روز پیش کابینه سرپرستی را برای دولت جدید خود اعلام کرد. اعضای این کابینه که همه از افراد طالبان‌اند، از زندانیان سابق گوانتانامو تا چهره‌های شامل در لیست سیاه سازمان ملل متحد و ایالات متحده امریکا را شامل می‌شوند.

اعلام این کابینه، واکنش‌های گسترده‌ای را در داخل و خارج از کشور به دنبال داشته است. شهروندان کشور این کابینه را «انحصاری و تک‌قومی» خوانده‌اند و نسبت به عدم حضور زنان در آن اعتراض کرده‌اند.

در سطح بین‌الملل نیز ترکیب کابینه طالبان مورد انتقاد قرار گرفته است. سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و شماری از کشورها به شمول امریکا، بار دیگر تاکید کرده‌اند که طالبان باید دولتی «فراگیر و همه‌شمول» تشکیل دهند.