29 آوریل 2023  
 ستاگیدیا  

سریلانکا در بدل بدهی خود به چین میمون صادر می‌کند

سریلانکا در بدل بدهی خود به چین میمون صادر می‌کند

سریلانکا قصد دارد با ارسال ۱۰۰ هزار میمون نوع «توک ماکاک» را که تنها در سریلانکا زیست می‌کنند، هفت میلیارد دالر از بدهی‌های خود به چین را پرداخت کند.

با وجود اینکه در سریلانکا برای صادرات حیوانات وحشی قوانین سخت‌گیرانه‌ی وجود دارد دولت این کشور اخیرآ تعدادی از گونه‌های جانوری از جمله «توک ماکاک» و «طاووس» را از فهرست حفاظت شده خارج کرده است.

گزارش‌ها حاکی است که یک هیئت چینی از وزیر زراعت سریلانکا، این درخواست را داشته است. جمعیت ماکاک‌ها در سریلانکا سه میلیون تخمین زده می‌شود.

چین تضمین داده این حیوانات در باغ‌وحش‌ها نگهداری خواهند شد، اما فعالان محیط‌ زیست نگران‌اند که چینی‌ها از ماکاک‌ها در تحقیقات آزمایشگاهی استفاده کنند.

با آنهم شماری ازشهروندان سریلانکایی بخصوص سیاست ورزان آن کشور از این پیشنهاد خوشحال اند، زیرا ماکاک‌ها که اکنون ترس خود را از انسان از دست داده‌اند، مشکلاتی را برای کشاورزان ایجاد کرده‌اند و اقدام به دزدیدن غذا از منازل می‌کنند.

این معامله تجاری در حالی اتفاق می‌افتد که اتحادیه بین‌المللی حفاظت از منابع طبیعی میمون‌های ‹توک ماکاک‌› را در فهرست حیوانات در معرض انقراض قرار داده‌ است.