6 نوامبر 2023  
 فریبا هاشمی  

کوریای جنوبی 1 میلیون دالر به افغانستان کمک کرد

کوریای جنوبی 1 میلیون دالر به افغانستان کمک کرد

آژانس هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان (اوچا) اعلام کرده که کوریای جنوبی، 1 میلیون دالر به صندوق بشردوستانه کشور کمک کرده است.

اوچا روز گذشته (یک‌شنبه، 14 عقرب) در شبکه ایکس نوشته است که این مبلغ برای تقویت روند امدادرسانی در افغانستان تا پایان سال جاری میلادی، هزینه خواهد شد.

این سازمان گفته که کمک‌های کوریای جنوبی به صندوق بشردوستانه افغانستان از سال 2018 تا کنون به 18 میلیون دالر رسیده است.

آژانس هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان یک ماه پیش بود که با شرکای بین‌المللی خود، امدادرسانی به ۲۱.۳ میلیون نفر در سراسر افغانستان با بودجه ۳.۲ میلیارد دالری در طول سار جاری میلادی ادامه می‌دهد.

در سال جاری، بحران کمبود بودجه، فعالیت اکثر نهادهای امدادرسان در افغانستان به‌شمول آژانس‌های سازمان ملل را تحت تاثیر قرار داده است. اکثر این سازمان‌ها، درحالی که اوضاع اقتصادی و اجتماعی در کشور رو به وخامت می‌رود، گستره پوشش کمک‌های بشردوستانه خود را کاهش داده‌اند.

با این حال، اخیرا برخی از کشورها، کمک به افغانستان را از سر گرفته‌اند. پیشتر استرالیا بیش از پنج میلیون دالر امریکایی به صندوق بشردوستانه افغانستان کمک کرد و اتحادیه ازوپا نیز اعلام کرد که کمک‌های خود به کشور که در اعتراض به ممنوعیت کار زنان قطع کرده بود را مشروط به بهره‌مند شدن زنان از آن، از سر می‌گیرد.