6 آگوست 2023  
 سلیمان احمدی  

روح‌­الله نیکپا به عنوان مربی تیم ملی تکواندوی نیوزلند برگزیده شد

روح‌­الله نیکپا به عنوان مربی تیم ملی تکواندوی نیوزلند برگزیده شد

روح‌­الله نیکپا؛ پرافتخارترین ورزش‌­کار تاریخ افغانستان، از سوی فدراسیون ملی تکواندوی کشور نیوزلند، به حیث مربی تیم ملی این کشور در این رشته انتخاب شده است. این خبر را آقای نیکپا صبح امروز در صفحه فیسبوک و تویترش به نشر رسانده است.

این ورزش‌کار افغانستانی، ضمن اعلام تعهد خودش نسبت به انتقال تمامی مهارت و دانش تخصصی‌­اش به بازیکنان تیم، در راه رهبری آن به سوی رسیدن به مدارج عالی و حرکت به طرف تاریخ­‌سازی نیوزلند درتکواندو، از فدراسیون تکواندوی این کشور به دلیل اعتمادی که به او کرده سپاس‌گزاری کرده است.

روح‌­الله نیکپا از نام‌آوران عرصه ورزش در افغانستان است که با کسب دو مدال برنز در مسابقات المپیک 2008 بیجنگ و 2012 لندن، به عنوان نخستین ورزش­‌کار مدال‌­آور المپیک در تاریخ افغانستان مبدل گردید و جایگاه افغانستان در این عرصه را به طور قابل ملاحظه‌­ای برجسته ساخت.

او هم‌چنان اکتساب مدال برنز مسابقات آزاد تکواندو در کوریا، مدال نقره مسابقات آسیایی تکواندو در ویتنام و مدال طلای مسابقات جنوب آسیا در سال 2009 از بنگله‌دیش را در کارنامه درخشانش دارد.

روح‌­الله نیکپا که بعدها به عنوان مشاور امور ورزشی معاونت دوم ریاست جمهوری افغانستان نیز کار کرده است، پس از سقوط نظام جمهوری به خارج از کشور رفته است و هم‌اکنون با پذیرفتن مسئولیت رهبری تیم ملی تکواندوی کشور نیوزلند، پا به عرصه مربی­‌گری و قدم دیگری به سمت رشد گذاشته است.

این نخستین بار است که یک ورزش‌کار افغانستانی به‌ عنوان مربی تیم ملی یکی از کشورهای نسبتا توسعه‌یافته در رشته تکواندو گماشته می‌شود؛ چیزی که خود افتخار بی‌نظیر دیگری برای کشوری به‌حساب می‌رود که هیچ گاهی از زیر سایه جنگ و خشونت خارج نشده است.