20 سپتامبر 2023  
 ستاگیدیا  

چرخش موضع یک مقام حکومت سرپرست؛ «شرایط برای آموزش دختران فراهم نیست»

چرخش موضع یک مقام حکومت سرپرست؛ «شرایط برای آموزش دختران فراهم نیست»

شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت خارجه حکومت سرپرست گفته است که شرایط برای بازگشایی دروازه‌های مکاتب به‌روی دختران، هنوز هم مساعد نیست.

آقای استانکزی این موضوع را دیروز (سه‌شنبه، 28 سنبله)، دقیقا یک روز پس از دوساله‌شدن ممنوعیت آموزش دختران در کشور، در جریان سفر خود به پنجشیر در گفتگو با خبرنگاران ابراز کرده است.

او در مورد این‌که چرا شرایط برای بازگشت دختران به مکاتب و دانشگاه فراهم نیست، توضیحی نداده است.

استانکزی از معدود افراد شامل در ساختار حکومت سرپرست است که پیش از این بارها در محافل و مجالس مختلف، نسبت به محرومیت دختران از آموزش انتقاد کرده بود. هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث تغییر موضع او در این خصوص شده است.

با سقوط نظام پیشین، حضور دختران ابتدا در مکاتب و سپس مراکز آموزشی خصوصی و دانشگاه‌های کشور، ممنوع شد. مقامات حکومت سرپرست، بارها اعمال این ممنوعیت را موقتی خوانده و از کار روی میکانیزمی برای رفع آن خبر داده‌اند.

با این وجود، پس از دو سال اقدام مشهودی در این زمینه صورت نیافته است و دختران هم‌چنان از آموزش و تحصیل محروم‌اند.

واکنش‌های بین‌المللی در این مورد، هنوز هم جریان دارد. دو روز پیش (دوشنبه، 27 سنبله) آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، با اشاره به دوسالگی محرومیت دختران از آموزش، آن را «نقض غیرقابل توجیه حقوق بشر» خواند و بار دیگر بر مهیاسازی زمینه برای بازگشت دختران به مکاتب تاکید کرد.